Президент Володимир Зеленський зареєстрував у парламенті законопроєкт №6368 «Про внесення змін до Закону України «Про громадянство України» щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України». Зеленський визначив законопроєкт про множинне громадянство як невідкладний.
Документ визначає, що громадянами України є:
- усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності Української держави постійно проживали на території України (вважаються громадами з 24 серпня 1991 року);
- особи незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України «Про громадянство України» проживали в Україні і не були громадянами інших держав (вважаються громадянами з 13 листопада 1991 року);
- особи, які прибули в Україну на постійне проживання після 13 листопада 1991 року і яким у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року органами внутрішніх справ України внесено напис «громадянин України», та діти таких осіб, які прибули разом із батьками в Україну і на момент прибуття не досягли повноліття, якщо зазначені особи подали заяви про оформлення належності до громадянства України (вважаються громадянами з дати внесення відповідної відмітки);
- особи, які набули громадянство відповідно до українського законодавства та міжнародних договорів України.
Згідно із законом, громадянство України набувається:
- за народженням;
- за територіальним походженням;
- унаслідок прийняття до громадянства;
- унаслідок поновлення у громадянстві;
- унаслідок усиновлення;
- унаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини до закладу охорони здоров’я, закладу освіти або іншого дитячого закладу, дитячого будинку сімейного типу чи прийомної сім’ї;
- унаслідок встановлення опіки над особою, визнаною судом недієздатною;
- у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;
- унаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;
- за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
При цьому стаття 9 законопроєкту визначає, що «іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх заявою прийняті до громадянства України». Також у документі перераховані умови прийняття до громадянства України.
При цьому згідно з частиною шостою статті 9 не можуть отримати український паспорт особи, які:
- вчинили злочин проти людства чи здійснювали геноцид;
- засуджені в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави;
- вчинили на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином;
- дії яких безпосередньо створюють загрозу національній безпеці та національним інтересам України.
У статті 10 законопроєкту йдеться про поновлення українського громадянства. Згідно з нею, особа, яка припинила громадянство України та є особою без громадянства у разі подання заяви про відновлення українського паспорта, отримує його незалежного від того проживає вона постійно в Україні чи за кордоном. Це не поширюється на тих осіб, які не можуть набути українського громадянства.
Водночас особа, яка після припинення українського громадянства набула іноземне громадянство (підданство), повернулася в Україну на постійне проживання і подала заяву про поновлення українського паспорта, отримує його за відсутності обставин, передбачених частиною шостою статті 9 цього законопроєкту.
Громадянство України припиняється:
- внаслідок виходу з громадянства;
- внаслідок його втрати;
- за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Втратити українське громадянство можна, якщо повнолітній громадянин має також паспорт чи підданство іншої держави та використовує його в Україні, створюючи загрозу національній безпеці національним інтересам країни. Також українське громадянство витрачається, якщо для його отримання:
- були подані неправдиві дані чи підроблені документи;
- особа приховала будь-який суттєвий факт, за наявності якого не могло бути прийнято рішення про прийняття до громадянства;
- особа вдалася до обману, у тому числі невиконання зобов’язання, взятого особою в зобов’язанні припинити іноземне громадянство, в декларації про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України.
Якщо виявиться, що особа проходила військову службу за контрактом у державі-агресорі чи державі-окупанті маючи при цьому українське громадянство, то вона позбудеться українського паспорта.
Під час виступу у Верховній Раді зі щорічним посланням Зеленський заявив, що вносить на розгляд парламенту відповідний законопроєкт. За його словами, українці вперше почуватимуть себе не діаспорою, не людьми українського походження., а громадянами.
Водночас за словами голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, документ про множинне громадянство для діаспори не передбачає видачу українського громадянства росіянам.
Зазначимо, у Верховній Раді ще два роки тому зареєстрували президентський законопроєкт про подвійне громадянство. Однак у травні 2020 року розгляд документу відклали.
Єдиної думки щодо подвійного громадянства немає ані в українському суспільстві, ані у владі. Так, перший віцеспікер ВР Руслан Стефанчук вважає, що введення в Україні подвійного громадянства об'єднає її громадян за кордоном, а міністр закордонних справ Дмитро Кулеба – що подвійне громадянство потрібне, але не з країною-агресором.
Зараз Україна формально не визнає подвійного громадянства, але фактично не забороняє його. Крім того, досі відсутній спеціальний правовий механізм щодо регулювання процедури втрати громадянства України.