Президент Ірану визнав дружбу з Росією, але заперечує поставки балістичних ракет

Поділитися
Президент Ірану визнав дружбу з Росією, але заперечує поставки балістичних ракет © EPA-EFE/STR
Очільник країни дав першу пресконференцію.

Новообраний президент Ірану Масуд Пезешкіан заперечив поставки Росії балістичних ракет та заявив про готовність до відновлення ядерних переговорів із західними країнами.

На своїй першій прес-конференції з місцевими та іноземними ЗМІ він визнав тісні зв’язки з Кремлем, додавши, що в той час, коли Ісламська республіка бореться під санкціями, накладеними Заходом, Росія надала країні вирішальну підтримку, пише Financial Times.

«Деякі військові поставки могли відбутися в минулому, і цьому не було жодних перешкод. Але що можна сказати з упевненістю – так це те, що цього [відправлення балістичних ракет до Росії] не було відколи я вступив на посаду», — сказав Пезешкіан журналістам у Тегерані в понеділок. 

Він також виступив за мирні переговори України з Росією та повторив російський наратив щодо спровокованого Заходом нападу.

«Ми виступаємо проти війни і говоримо про необхідність мирних переговорів, але Захід хоче ввести нові санкції проти нас. Ми хочемо миру і робимо все для того, щоб настав мир, тому що тільки в світі країни можуть розвиватися, поки триває війна немає перспектив розвитку.

Наша позиція полягає в тому, що жодна країна не повинна нападати на іншу країну, але важливо розуміти, чому росія це зробила, це треба спитати в європейців, чому НАТО розширювалося у бік Росії? 

Була домовленість, що Альянс не буде розширюватися, але вони самі порушили домовленості, а потім скаржаться на інших, що ті порушили міжнародні норми», – сказав посадовець.

Пезешкіан, який був обраний у липні, заявив, що його уряд прагнутиме миру, а не війни у ​​світі, і готовий розглянути можливість відновлення переговорів щодо своїх ядерних програм, подібних до угоди, яку Іран підписав зі США у 2015 році. У 2018 році тодішній президент Дональд Трамп в односторонньому порядку вийшов з угоди та ввів жорсткі санкції проти Ірану. У відповідь Тегеран вже більше трьох років збагачує уран до 60-відсоткової чистоти — близької до збройової. 

«Ми прагнемо повернення до рамок ядерної угоди [2015]. Якщо вони зупиняться – зупинимося і ми. Якщо вони віддані угоді – ми теж будемо. Ми не прагнемо ядерної зброї. Але не піддамося тиску», – сказав Пезешкіан. 

Президент Ірану додав, що країна не хоче опинитися під санкціями і не хоче ні з ким воювати. Водночас, він закликав США «поважати права наших людей і не плести змов».

Західні дипломати наполягають, що вони готові дати шанс переговорам, але переконані, що Іран співпрацює з Росією у військовій сфері у її війні проти України, і кажуть, що це значно зменшує ймовірність досягнення нової ядерної угоди. 

Тим часом, посилення напруженості між Іраном та Ізраїлем зробило підписання нової ядерної угоди ще складнішим, ніж це було в 2015 році. Ризики тотальної регіональної війни загострилися, коли політичного лідера ХАМАС Ісмаїла Ганіє було вбито в Тегерані через кілька годин після відвідування інавгурації Пезешкіана в липні. Іран звинуватив у вбивстві Ізраїль і пообіцяв вжити заходів у відповідь «у той час і в тому місці», яке він обере самостійно. 

«Вони [Ізраїль] хотіли втягнути нас у регіональну війну, але поки що ми виявляли стриманість, залишаючи за собою право відповісти», — сказав Пезешкіан.

Новообраний президент використовує дипломатію, щоб відновити імідж Ірану як вдома, так і за кордоном. Минулого тижня під час своєї першої закордонної поїздки він відвідав Ірак і став першим президентом Ірану, який відвідав іракський Курдистан. Там він вразив приймаючу сторону, розмовляючи курдською мовою. 

Пезешкіан також відвідав місто Басра, населене шиїтами, де одягнув традиційний одяг, подарований йому лідерами шиїтських племен. 

Цього місяця президент Ірану вирушить до Нью-Йорка, щоб виступити зі своїм першим зверненням до Генеральної Асамблеї ООН, де він, як очікується, розкритикує Ізраїль за війну в Газі, але також розповість про можливість відновлення переговорів із Заходом.

США, Велика Британія, Німеччина та Франція звинуватили Іран у постачанні балістичних ракет Росії для війни проти України. Це спричинило оголошення нового раунду санкцій проти Тегерана. 

Минулого тижня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Росія упродовж кількох тижнів використає нові ракети з максимальною дальністю 120 км. За словами Блінкена, це надасть Москві «додатковий потенціал і додаткову гнучкість», що дозволить їй зберегти інші свої ракети великої дальності для більш глибоких цілей в Україні.

Як повідомлялося, президент Ірану Масуд Пезешкіан візьме участь у майбутньому саміті БРІКС, який пройде в Росії.

Related video

«Чим відповість Україна на поставки Іраном ракет Путіну», читайте в статті оглядача відділу міжнародної політики ZN.UA Володимира Кравченка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі