Посол ЄС в Україні: «Ключове у державній службі – не контроль, а стабільність та аполітичність»

Відео
Поділитися
Посол ЄС в Україні: «Ключове у державній службі – не контроль, а стабільність та аполітичність» © Артур Рудзицький/facebook
Матті Маасікас зазначив, що в Україні недостатньо високий рівень довіри для всього переліку держустанов.

В рамках угоди про асоціацію з ЄС Україна вже змогла досягти неабияких досягнень, вважає посол Євросоюзу Матті Маасікас. Однак, він звертає увагу, що, серед іншого, в Україні досі недостатній рівень довіри до державних установ. В інтерв’ю ексголові Київської ОДА Михайлу Бно-Айріяну, повну версію якого можна подивитися за посиланням, Матті Маасікас пояснив, якою повинна бути державна служба.

«Звичайно, я прекрасно знаю, що не всі українці є повністю щасливими, але це нещастя, це вимогливе нещастя є хорошим рушієм для подальших змін для повного покращення. І це такий собі постійний батіг для політичного класу і політичних лідерів - безперестанку вдосконалювати країну», – зазначив Маасікас.

Посол ЄС зазначив, що після Революції Гідності українці зробили цей розворот. За його словами, Україні знадобився певний час, щоб прийняти рішення, куди все-таки рухатися і до кого належати. І зараз, як вказав Маасікас, Українська держава зробила цей вибір. При чому обрала найкраще, в найширшому розумінні, як своє призначення, так і свою долю. Але посол ЄС звернув увагу, що цей шлях не прямий, він лінійний і це не легко.

«В ЄС ми часто цитуємо одного з батьків-засновників ЄС Жана Монне, який сказав: «Ніщо не можливо без людей, але нічого не існує без установ». Чи довіряють люди судам, чи довіряють уряду настільки, що готові та мають бажання платити податки цьому уряду? Чи довіряють люди армії та військовим? І це правда, що рівень довіри до державних установ в Україні міг би бути вищим», – зазначив Матті Маасікас. 

Посол ЄС вказав, що рівень довіри в Україні високий до деяких інституцій. Але він не достатньо високий для всього переліку держустанов, які є в країні.

«Далі йде більш політична частина. Що ми мали на увазі, коли запропонували Угоду про асоціацію? «Ось вам конкретний план, якщо ви візьмете приклад з ЄС, якщо в цілому ви будете слідувати європейському способу життя, способу робити певні речі аналогічним чином, - тим кращою стане ваша країна. І досягнення на цьому шляху вже є неабиякі», – вказав посол Євросоюзу.

Маасікас додав, що перш за все, будучи правовою державою, Україна змогла стабілізувати свій макроекономічний та макрофінансовий стан. І це, як наголосив посол, дуже важливо. Повертаючись до питання установ, одним із вирішальних елементів Маасікас назвав добре реформований Національний банк.

«Державна служба. Ключове слово тут – не контролююча, ключове слово – стабільна, і аполітична. Щоб досягти цього, дуже важливо мати правильний відбір або набір державних службовців. Він має бути аполітичним, на основі відкритих та прозорих конкурсів.  ЄС активно підтримує цей рух. Якщо я не помиляюся, на реформу державної служби ми виділили 104 мільйони євро, що звичайно, є немаленькою сумою. Але в цьому питанні ми ніколи не розглядали себе донорами, ми бачимо себе партнерами», – зазначив Маасікас.

За словами посла ЄС, гарне державне управління – це центральний елемент в реформуванні країни, аби вона ставала більш європейською в політичному сенсі слова. 

«В країнах Балтії люди прийняли рішення дещо раніше, навіть до драматичних днів жовтня 1991-го. Вони хотіли очистити розум від минулого, від Радянської окупації. Це зайняло трошки більше часу в Україні.  Дещо, з чим зараз політичне керівництво України має боротися, як, наприклад, вплив олігархів в економіці», – додав Маасікас.

Він звернув увагу на державну службу, яка не міняється, коли змінюється уряд.  Звичайно, при зміні урядів деякі зміни неминучі, але, як зазначив Маасікас, правила залишаються правилами, і більшість людей завжди залишається в системі. 

«І це, можливо, ключова проблема в Україні з точки зору реформи державного управління: стабільність і довіра. Політичний клас повинен довіряти політичним інститутам, а державна служба – один з ключових інститутів у кожній країні. Всі сторони тут – і чиновники, і політики, мають прийти до усвідомлення того, що неупередженість і стабільність є найкращим для країни. І останні сім років ми постійно повторюємо цей меседж. Я повністю погоджуюся з тим, що державна служба повинна оплачуватися державою і повинна оплачуватися гідно, і це точно», – підсумував Маасікас.

Зазначимо, що частина інтерв’ю з послом ЄС Матті Маасікасом представлене у фільмі «Незалежність 30: Там, де нас нема» – першій повнометражній кінострічці про державну службу в Україні.

Фільм «Незалежність30: Там, де нас нема» входить до проєкту «7 фільмів Бно-Айріяна». Всього планується зняти сім картин, які розповідатимуть про країну та виклики, які стоять перед нею та суспільством.

Перший фільм, «Covid-19: вихід з червоної зони», вийшов 5 грудня 2020 року і став першим повнометражним фільмом про епідемію коронавірусу на пострадянському просторі. Команда фільму відвідала сім міст України та зібрала історії реальних людей, які зіткнулися із коронавірусною хворобою. Картину присвятили лікарям, які загинули від ковіду, та всім українцям, життя яких забрав вірус.

Другий фільм, «2045: Нова національна ідея» вийшов 1 червня 2021 року – це перший і поки що єдиний повнометражний фільм про освіту в Україні. В його основі – історії 60 героїв, серед яких вчителі, директори шкіл, викладачі університетів, ректори та керівники освітніх закладів, студенти та молоді вчені.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі