П'ятий президент України Петро Порошенко звернув увагу на спроби Офісу президента дискредитувати його партію «Європейська Солідарність». На думку політика, резонансні рішення про введення санкцій проти Віктора Медведчука і пов'язаних з ним осіб супроводжуються інформаційною кампанією, спрямованою проти «ЄС» і Порошенка особисто.
«Створюється враження, що Зеленському Медведчук був потрібен для інформаційної атаки не стільки на »ОПЗЖ», не стільки на і Росію, скільки на »Євросолідарність» і на мене особисто. Псевдосенсацію вони намагаються роздути із загальновідомих фактів. Фактів, про які я неодноразово розповідав в інтерв'ю і на пресконференціях», - заявив Порошенко в відеозверненні, опублікованому ввечері в середу, 3 березня.
Експрезидент нагадав про події 2014 року, коли тисячі українців опинилися полоні у росіян в окупованому Донбасі і Криму, а також на території РФ.
«Влітку чотирнадцятого року, коли припинили роботу посольства, в рамках нормандського формату на роль комунікатора між Києвом і Москвою визначили Медведчука. Чому я на це свідомо погодився, розуміючи власні політико-репутаційні ризики? Правда, не так важко було припустити, що в майбутньому мені спробують виставити за це рахунок? Та тому що тисячі людей перебували в російській полоні в якості заручників Кремля. Щоб їх звільнити я готовий був мати справу хоч з чортом лисим», - пояснив Порошенко.
Він підкреслив, що завдяки комунікації з Медведчуком, а також президентом РФ Володимиром Путіним, його помічником Владиславом Сурковим, головою делегації РФ в Тристоронньої контактній групі з російського полону вдалося тисячі українських громадян. При цьому, за словами Порошенка, Київ строго дотримувався правила «найцінніших злочинців Путіну не видавати».
«Це вже після нас видали Путіну Цемаху, учасника і свідка причетності Путіна до збиття малазійського «Боїнга». Це вже після нас на вимогу Путіна Зеленський звільнив прямо з лави підсудних «беркутів», які розстрілювали Майдан. Зате звільнити Ріффмастера і Стерненка не може», - обурився експрезидент.
Порошенко також наполягає на тому, що повернення Медведчука до великої політики відбулося вже за Зеленського, так як лідер «ОПЗЖ» «відчув, що більше ніхто цьому не заважає».
«Наша комунікація з Медведчуком припинилася на початку вісімнадцятого, коли стало ясно, що його кум до президентських виборів нікого звільняти вже не стане», - додав колишній глава держави.
«Озираючись зараз у чотирнадцятий рік, розумію, що з рішення, яке я тоді вимушено прийняв по Медведчуку, ми вичавили по максимуму. Ми звільнили людей. Не перший раз мені за те рішення намагаються виставити рахунок, і нехай. Головне - тисячі людей повернулися додому. Їхні життя важливіші, ніж мої білі рукавички», - підсумував Порошенко.
Нагадаємо, 25 лютого сайт «Цензор.нет» опублікував запис телефонної розмови Медведчука і Суркова. Бесіда була присвячена постачання електроенергії до окупованого Криму, а також обміну полоненими в Донбасі. Обговорюючи ці теми, співрозмовники згадували Петра Порошенка.
У «ЄС» стверджують, що до «зливу» прослушки причетний заступник голови ОП Андрій Смирнов.
2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО про накладення п'ятирічних санкцій на телеканали ZiK, NewsOne, «112 Україна» та їх формального власника - члена парламентської фракції «ОПЗЖ» Тараса Козака. Під санкціями також опинилися літаки Козака і Віктора Медведчука, на які вони регулярно літали в Москву в обхід заборони на пряме авіасполучення з РФ.
Санкції передбачають блокування активів, економічної і фінансової діяльності, анулювання ліцензій.
Підставою для санкцій стала причетність компаній Козака до закупівель вугілля в ОРДЛО, що розцінюється як фінансування тероризму.
19 лютого РНБО ввела санкції проти 19 компаній, п'яти росіян і трьох громадян України: Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко, а також Наталії Лавренюк - фактичної дружини Тараса Козака. Підставою для санкцій проти Марченко і Лавренюк стало те, що їм належить нафтопереробний завод у РФ, що постачає продукцію терористичним угрупованням «ДНР» і «ЛНР».
РНБО також ініціювала повернення державі ділянки газопроводу «Самара - Західний напрямок», який у 2017 році перейшов у власність Медведчука.