Президент Петро Порошенко провів телефонну розмову з номінованими до призначення новим Генеральним секретарем ООН Антоніу Гутерришем, повідомила прес-служба глави української держави в п'ятницю, 7 жовтня.
Порошенко, зокрема, привітав Гутерриша з прийняттям Радою Безпеки ООН рекомендації про призначення його на посаду генсека організації. Президент також подякував Гутерришу за його активну позицію під час перебування на посаді комісара ООН у справах біженців щодо гуманітарної кризи в Донбасі, викликаної російською агресією.
"Глава держави висловив переконання, що в якості Генерального секретаря Антоніу Гутерриш буде демонструвати принципову позицію у відстоюванні цілей і принципів Статуту ООН і зосередить свою діяльність на забезпеченні міжнародного миру і безпеки", - йдеться в повідомленні прес-служби президента.
У свою чергу Гутерриш "запевнив у своїй прихильності нормам Статуту ООН", а також подякував Україні за надану в рамках Ради безпеки ООН підтримку його кандидатури на цю посаду.
"Петро Порошенко запросив Антоніо Гутерриша здійснити візит в Україну при найближчій можливості", - йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, 6 жовтня 2016 року Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, в якій рекомендувала Генеральній Асамблеї ООН призначити кандидата від Португалії Антоніу Гутерриша на посаду Генерального секретаря ООН. У разі остаточного затвердження його кандидатури, Гутерриш стане 9-м за рахунком генсекретарем організації. З 1 січня 2017 року португальський політик змінить чинного генсека ООН Пан Гі Муна, який пропрацював на цій посаді два терміни поспіль. На посту генсека Гуттериш пробуде до 2021 року.
Гутерриш перебував на посаді Верховного комісара ООН у справах біженців у період з червня 2005 року по грудень 2015 року. До УВКБ Гутерриш протягом 28 років працював в уряді та на державній службі в Португалії. У своєму виступі в якості кандидата на посаду керівника всесвітньої організації перед делегатами Генасамблеї він сказав, що йому стане в нагоді цей досвід роботи.
Видання New York Times писало, що Антоніу Гутерриш може стати реформатором ООН. На посаді прем'єр-міністра він створив сприятливі умови для розвитку бізнесу і провів масштабну приватизацію державних компаній, при цьому вливаючи значні кошти в соціальні програми, такі як розвиток державної системи освіти і охорони здоров'я. Він домігся прийняття закону про встановлення мінімального рівня доходів для родини і створення урядового фонду для допомоги бідним верствам населення досягти цього рівня.