Португалець Гутерреш може стати реформатором ООН – NYT

Поділитися
Португалець Гутерреш може стати реформатором ООН – NYT Гутерреш хоче добитися збільшення фінансування ООН, але і зробити організацію більш ефективною. © UN Geneva/Flickr
Принаймні таким він був на чолі уряду своєї країни.

Невдовзі після обрання лідером Соціалістичної партії Португалії в 1992 році, Антоніу Гутерреш додав до стиснутого кулака на емблемі політичної сили троянду.

Це був політичний ребрегдинг, який також простежувався і у більш м'якому іміджі нового лідера. Зміни спрацювали: після десятиліття поза органами влади, соціалісти знову прийшли в португальський парламент, а Гутерреш став прем'єр-міністром.

Про це сьогодні пише New York Times, нагадуючи, що тепер 67-річний португалець найвірогідніше замінить Пан Гі Муна на посаді Генерального секретаря ООН. Гутерреш зробив собі ім'я у 90-х роках, ставши одним із європейських модернізованих соціалістів, серед яких був і прем'єр-міністр Великобританії Тоні Блер. Португальського політика вважали красномовним, розумним і поміркованим. За роки прем'єрства він ухилявся від непопулярних рішень і "інколи не знаходив сили сказати ні". Він пішов у відставку, не дочекавшись завершення свого другого терміну на чолі уряду Португалії, коли його партія стала непопулярною.

Під керівництвом Гутерреша соціалісти відмовилися від радикально "лівої" політики і зайняли більш помірковану центристську позицію. Він вільно розмовляє англійською, французькою, португальською і іспанською мовами. Серед його інтересів – середньовічна історія, кіно і опера, що характерно для нового португальського середнього класу, який з'явився після стрімкого розвитку країни після приєднання до Євросоюзу в 1986 році. Гутерреш переконаний прихильник тіснішої політичної і економічної інтеграції в Європі. Він неодноразово закликав країни-учасниці ЄС поступатися владою центральним інститутам союзу.

На посаді прем'єр-міністра він створив сприятливі для розвитку бізнесу умови і провів масштабну приватизацію державних компаній, при цьому вливаючи великі кошти у соціальні програми, такі як розвиток державної системи освіти і охорони здоров'я. Він добився ухвалення закону про встановлення мінімального рівня доходів для родини і створення урядового фонду для допомоги бідним верствам населення досягти цього рівня.

Вірогідно, найбільш важливим досягненням Гутерреша на чолі Португалії було проведення фінансових реформ і обмеження урядових витрат, що дозволило його країні приєднатися до єврозони, хоча експерти вважали, що цього не станеться через надто слабку фіскальну політику Португалії.

Для, щоб добитися ухвалення потрібних законопроектів у парламенті, колишній прем'єр часто проводив закулісні торги. Під час одного з найвідоміших випадків, Гутерреш пообіцяв одному з депутатів урядову фінансову допомогу для сирної фабрики в його виборчому окрузі за підтримку проекту держбюджету.

Політичні опоненти Гутерреша в Португалії звинувачували його у неспроможності провести складі реформи, зокрема його критикували за надто повільні зміни у системі юстиції. Крім того, його часом звинувачували у надмірній м'якості. Одна з португальських газет описала часи уряду Гутерреша як "постійне балансування" і намагання нікого не образити.

Будучи головою уряду, він, опираючись на наукові дослідження, вирішив зробити жорсткіші вимоги щодо допустимого рівня алкоголю в крові водіїв. Однак після скарг виробників вина і погроз скоротити робочі місця, він відмовився від свого рішення.

Гутерреш пішов у відставку після того, як Соціалістична партія зазнала поразки на місцевих виборах в 2001 році. Під час своєї останньої промови він сказав: "Я йду, щоб не дозволити країні впасти в політичне болото". При цьому він так і не пояснив, що мав на увазі. Пізніше він відмовився брати участь в політичному житті Португалії, обравши кар'єру в ООН, де він обійняв посаду верховного комісара з питань біженців. Будучи ще урядовцем, він намагався займатися доброчинністю, але цього було недостатньо.

"Я зрозумів, що у політики є свої межі", - сказав він.

Впродовж останніх років він був в епіцентрі кризи біженців у Сирії. Разом з актрисою Анджеліною Джолі, яка стала послом доброї волі в ООН, він закликав світову спільноту більше допомагати біженцям. При цьому він гостро критикував ЄС за відсутність толерантності і великодушності. Робота в ООН принесла Гутеррешу хороший авторитет. Нинішній Генеральний секретар Пан Гі Мун якось назвав його "одним з найбільших лідерів ООН".

"Гутерреш бачив ООН зсередини і планує змінити його. Він хоче збільшити фінансування організації і збирається більше працювати зі Світовим банком, неурядовими організаціями і приватними компаніями, щоб добитися цього", - йдеться в статті.

Він також хоче більш суттєвих пожертв від країн-донорів, які часом не дуже хочуть підписувати чеки. У відповідь він може показати, що не збирається бути марнотратом. Він скоротив штат штаб-квартири УВКБ у Женеві на 20% і зробив витрати організації більш ефективними.

На сьогоднішній день на пост генсека ООН претендують 10 осіб. Нагадаємо, Антоніу Гутерріш лідирував з першого раунду голосування в Радбезі ООН. Тоді його найближчим переслідувачем був екс-президент Словенії Даніло Тюрка.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі