Конституційні зміни "не нав'язувалися Україні ззовні", заявив президент Петро Порошенко під час презентації реформи децентралізації.
Таким чином він прокоментував інформацію про те, що деякі положення з'явилися в проекті змін до Конституції після того, як голова Конституційної комісії Володимир Гройсман з'їздив на засідання Венеціанської комісії.
"Політичним силам та експертам, які працюють у Конституційній комісії, ніхто нічого не може нав'язати і я в тому числі", - сказав Порошенко.
Глава держави нагадав, що проект змін до Конституції був розроблений ще рік тому, відразу після його інавгурації, однак стара Верховна Рада відклала його в довгий ящик".
"Після цього була дискусія, обговорення, а тепер проект, нарешті, готовий", - сказав він.
Порошенко знову назвав "інсинуаціями" інформацію про те, що нібито в Конституції буде передбачений особливий статус частини Донбасу і закликав називати окуповані території регіонами з "специфічним порядком здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донецької та Луганської областей".
"В перехідних положеннях зазначено, що вводиться специфічне самоврядування у деяких територіальних одиницях на підставі вже прийнятого закону, який визнаний усіма, в тому числі учасниками "мінських переговорів". Тому всі ці чутки - від лукавого", - сказав Порошенко.
Як писав Сергій Рахманін у статті "Конституляція?" в "Дзеркалі", Захід намагається змусити Київ провести вибори в окупованому Донбасі. Європа, а з недавніх пір і Сполучені Штати, не бачать в осяжному майбутньому іншого виходу із ситуації, ніж той, який запропоновано Мінськими угодами. У конституційній децентралізації вони бачать шлях локалізації, замороження конфлікту, що дозволить на деякий час звільнитися від головного болю з приводу України, впевнений автор.
"Не думаю, що Петра Порошенка радує перспектива фактичного узаконення бандитської влади частини Донбасу, надання їм бюджетного фінансування, збереження російського контролю над цією територією. Але, цілком ймовірно, у нього немає іншого виходу. <...> Нездатний на власну ініціативу і позбавлений належної зовнішньої підтримки Петро Порошенко, судячи з усього, вже у травні зрозумів, що конституційні зміни, які передбачають надання більш широких прав регіонам і особливих прав неконтрольованим територій неминучі. Відмова від цього зобов'язання міг позбавити його будь-якої допомоги з боку Заходу, неабияк втомився від українського питання", - йдеться в статті.
За деякими відомостями, версія закону про особливості застосування закону про місцеві вибори на неконтрольованої Києвом території пишеться за межами України. Захід, очевидно, поспішає закапсулувати наші проблеми, залишивши Київ наодинці з його бідами і, принаймні на деякий час забути про нас, впевнений автор.