Петро Порошенко став другим українським президентом, який виступив перед Конгресом США. У квітні 2005 року перед американськими сенаторами і конгресменами говорив Віктор Ющенко.
Обидва президента України перемогли на хвилі революцій і прибули до США на піку народної підтримки і визнання у світі. Ющенко приїхав у Вашингтон через два місяці після інавгурації, Порошенко - через три місяці після вступу на посаду.
Порошенко приймали так само захоплено, як Ющенко дев'ять з половиною років тому. Конгресмени аплодували двом українським президентам стоячи, хоча Ющенко виступав по-українськи, а Порошенко - по-англійськи.
Як писало тоді "Дзеркало тижня", "цей візит був названий тріумфом Ющенко і тріумфом України не лише членами української делегації, але і американською і європейською пресою".
Ющенка було важливо заручитися підтримкою США і переконати в демократичності нової влади.
"Вступ України в ЄС покінчить з поділом Європи і додасть новий імпульс нашої цивілізації. Вступ України до альянсу означає новий рівень стабільності у всьому стратегічно важливому регіоні, що тягнеться від Варшави до Тбілісі і Баку", - казав 6 квітня 2005 року Ющенко з трибуни Конгресу.
Ющенко просив США допомогти зі вступом до СОТ і НАТО. Першої мети вдалося досягти, другий - до цих пір ні.
Перед Порошенко зараз значно більш складні завдання. Він приїхав у той час, коли Україна знаходиться у стані війни з Росією, а частину її території окуповано.
У своєму виступі Порошенко закликав США надати Україні статус особливий статус партнера. "Я закликаю США надати Україні особливий статус, який би відображав рівень взаємодії з країною, поза НАТО", - зазначив він.
Порошенко зазначив, що українці зараз знаходяться на передовій у світовій боротьбі за демократію і захищають весь вільний світ від агресора.
Він також закликав США допомогти Україні відстояти свою територію і демократію. "В Україні вам не треба будувати демократію. Вона вже є. Її треба лише захистити", - сказав український президент 18 вересня. !zn