Президент України Петро Порошенко висловив надію, що світова спільнота не підтримає російський сценарій введення миротворців у Донбас, а РФ, врешті-решт, погодиться на запропонований їй Україною та союзниками варіант розміщення міжнародного контингенту.
Глава держави вкотре нагадав, що миротворчий контингент ООН зможе бути ефективним, якщо мандатом будуть передбачені широкі повноваження, а його дія поширюватиметься на всю територію ОРДЛО.
"Існує унікальне вікно можливостей, яке б допомогло виконати ці домовленості. Йдеться про розгортання миротворців ООН у Донбасі - про ініціативу, яку я запропонував ще в 2015 році. Зараз весь світ підтримує цю ідею. Москва має шанс проявити здатність до компромісу і погодитися на миротворців ООН на всій території окупованого Донбасу, включаючи неконтрольовану частину російсько-українського державного кордону", - заявив Порошенко під час виступу на 54-й Мюнхенській конференції з питань безпеки ввечері в п'ятницю, 16 лютого.
Президент підкреслив, що Рада Безпеки ООН має узгодити повноцінний функціональний мандат миротворчої місії, який би забезпечив мирне відновлення українського суверенітету на окупованих територіях.
Якщо ж Росія наполягатиме на "урізаному" варіанті мандата, то єдиним виходом, на думку Порошенка, буде посилення санкцій проти Кремля.
"Росія прагне обмежити миротворців ООН контактної лінією і наділити їх лише функціями супроводу. Якщо все залишиться як є, це означає, що Кремль не є по-справжньому зацікавленим в мирі, а лише прагне заморозити конфлікт під дистанційним керуванням. Це також означає, що ми повинні бути жорсткими стосовно Росії", - підсумував український президент.
Як повідомлялося, у західних ЗМІ з'явилися деталі доповіді колишнього генсека НАТО Андерса фог Расмуссена щодо миротворчої місії ООН на сході України, яку мають представити 17 лютого в рамках Мюнхенської конференції з безпеки. У доповіді пропонується розгорнути в Донбасі 20 тисяч миротворців ООН і 4 тисячі поліцейських. Пропонується формувати місію з представників країн НАТО, Білорусі, Казахстану, а також країн Латинської Америки. Очолити миротворців може Швеція.
Раніше спецпредставник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер заявив, що США підтримують розміщення миротворчої місії в Донбасі, але без згоди РФ втілити цей задум буде неможливо.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін висловив упевненість, що якщо у зону проведення АТО не буде введений миротворчий контингент, збройний конфлікт у Донбасі буде заморожений.
Голова українського зовнішньополітичного відомства вказав на маніпулятивність заяв керівника МЗС РФ Сергія Лаврова, який поставив знак рівності між введенням миротворців і окупацією регіону.
Крім того, РФ категорично не хоче пускати миротворців схід від лінії розмежування.
Докладніше про перспективи розміщення миротворчої місії ООН в Донбасі читайте у статті Сергія Рахманіна "Миротворчість і мироігрища" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".