Закон, що дозволяє надання приватних детективних послуг, був прийнятий українським парламентом 13 квітня 2017 року. 6 червня закон повернуто з пропозиціями президента і направлено на розгляд профільного комітету.
У пропозиціях глави держави до закону йдеться, що перелік дозволених їм видів приватних детективних послуг сформований без урахування вимог низки законодавчих актів України.
Так, суб'єктам приватної детективної діяльності дозволяється збір, фіксація і дослідження відомостей, необхідних для розгляду справ, зокрема, у кримінальному судочинстві, а також пошук і збір даних, які можуть бути приводом або підставою для звернення замовника приватних детективних послуг в правоохоронні органи або до суду з метою захисту його законних прав та інтересів.
Президент зазначив, що за відсутності чіткої конкретизації у законі даних, які дозволяється збирати, фіксувати та досліджувати приватним детективам, допускається можливість збору доказів для розгляду справ у кримінальному судочинстві. Такий підхід суперечить нормам Кримінально-процесуального кодексу України.
Наголошується, що закон також передбачає, що для отримання права на здійснення приватної детективної діяльності необхідно отримання відповідного свідоцтва, яке видається на платній основі. Проте в законі не визначаються розмір плати за видачу свідоцтва і порядок її стягнення, як того вимагає закон України "Про адміністративні послуги".
Згідно із законом приватним детективом може бути громадянин України, який досяг 21 року, який володіє державною мовою, має вищу юридичну освіту або стаж роботи в оперативних підрозділах або в органах досудового розслідування не менше 3 років. Детектив зобов'язаний пройти відповідне навчання для здійснення приватної детективної діяльності та отримати свідоцтво про право займатися такою діяльністю.
Нагадаємо, що в червні 2016 року Верховна Рада прийняла закон про введення в Україні інституту приватних виконавців.