На початку наступного року в Україну прибуде група військовослужбовців Королівських ВМС для організації спільних навчань, повідомив міністр оборони України Степан Полторак за підсумками зустрічі з державним секретарем з питань оборони Британії Гевіном Вільямсом, повідомляє прес-служба Міноборони.
"Прийняті рішення, пов'язані з початком роботи з підготовки морських піхотинців. Уже в січні до України прибуде група військовослужбовців ВМС Британії для організації взаємодії, планування спільних навчань, а також визначення необхідної матеріально-технічної допомоги Збройним силам України, безпосередньо Військово-морським силам", - розповів очільник Міноборони на брифінгу в Одесі в п'ятницю, 21 грудня.
За словами Полторака він обговорив із Вільямсом атаку РФ на українську корабельну групу в Керченській протоці і Чорному морі, ситуацію на україно-російському кордоні, а також "прискорення реалізації низки конкретних заходів і рішень, що приймалися в Лондоні".
Зокрема, співрозмовники розглянули можливість розширення формату підготовки в рамках навчально-тренувальної програми Orbital і розвиток військово-технічного співробітництва.
"Сьогодні ми домовилися про створення "Офісу друзів України", щоб координувати наші дії з надання допомоги у реформуванні ЗСУ, ВМС, а також нарощування бойових можливостей ВМС ЗСУ", - додав глава Міноборони.
Особливу увагу глави оборонних відомств приділили спільних дій, спрямованих на звільнення українських моряків з російського полону. Вони також зустрілися з родичами військовополонених.
"Спасибі за ту роботу, яку проводить Британія для їх звільненню, і засудження акту агресії Російської Федерації проти незалежної України, так як акт агресії проти Військово-морських сил України є актом агресії проти України", - зазначив Полторак.
Вільямсон, у свою чергу, звернув увагу, що росіяни атакували українські кораблі в міжнародних водах, а також закликав партнерів Британії посилити військову присутність в регіоні.
"Факт захоплення українських кораблів - це те, що сталося вже у міжнародних водах. І ми хочемо продемонструвати, що... кораблі ВМС Британії мають право рухатися міжнародними водами. Ми також вважаємо, що іншим країнам дуже важливо приєднатися до Британії, і зокрема, до запрошення їх кораблів на територію України", - підкреслив керівник британського оборонного відомства.
У ході візиту до Одеси Полторак і Вільямсон піднялися на борт українського фрегата "Гетьман Сагайдачний" і британського розвідувального корабля Echo, який прибув до порту 19 грудня. Міністри ознайомилися з характеристиками кораблів і поспілкувалися з їх екіпажами. На малих броньованих артилерійських катерах ВМС ЗСУ голови оборонних відомств вийшли у відкрите море.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
17 грудня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджує мілітаризацію окупованого Криму і дії РФ в акваторії Чорного і Азовського морів.
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".