Непарламентські партії звернулися до Верховної Ради з вимогою зменшити в дев'ять разів застави для участі у виборах. Під відповідною заявою, опублікованою на сайті партії "Сила людей", підписалися низка політичних партій, громадських організацій та діячів.
У квітні Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект №2769, яким передбачено зменшення суми грошової застави для кандидатів на посаду міського голови, а також для кандидатів за виборчими списками партій обласних і міських рад. Однак, підписанти заяви стверджують, що перед ухваленням відповідного документу Рада підняла заставу для участі у виборах в 40 разів.
"Але розмовляти з Радою, як грати з шахраєм в карти. Треба уважно слідкувати за руками: спочатку збільшити в 40 разів, потім зменшити в 9. Тобто навіть так, по суті, ми мали не зменшення в 9 разів, а трохи краще – збільшення в 5 разів", - йдеться у заяві.
При цьому підписанти зазначили, про те, що нібито "депутати навмисно не проголосували за той законопроект в цілому, бо не мали наміру його ухвалювати". У заяві йдеться про те, що в Раді також зареєстрували законопроект №3485, який пропонує зменшити заставу, лише в 4 рази. Окрім того, посилаючись на депутатів, підписанти стверджують, що парламентський комітет може розглянути ще один проект закону, в якому йдеться про зниження застав лише в 2 рази.
"Ми закликаємо кожного свідомого українця зреагувати на цю фальш та здирництво. Вибори повинні бути доступними для кожної нормальної людини та партійної організації, які здатні самостійно, без олігархів, зібрати кошти на заставу. Перед нами доленосні місцеві вибори – час коли кожен з нас має останній шанс кинути владі виклик", - йдеться у заяві.
Вказано, що непарламентські партії, виступають категорично проти підняття застав.
"Годі нас "штрафувати" за бажання взяти участь у виборах. Ми вимагаємо від парламенту врятувати те, що ще можливо врятувати, – проголосуйте у другому читанні за законопроект, який зменшує грошові застави для участі у місцевих виборах хоча б в 9 разів - цей законопроект №2769 за підтримки багатьох фракцій вже було ухвалено в першому читанні", - заявили підписанти.
При цьому підписанти нагадали про те, що до місцевих виборів лишилося чотири місяці, а також в країні діють карантинні обмеження, через які громадяни несуть збитки.
Під заявою підписалися:
- ПП "Сила Людей"
- ПП "Українська Галицька Партія"
- ПП "Громадянський Рух "ХВИЛЯ"
- ПП "Громадянська позиція"
- ПП "ДемАльянс"
- ПП "Об'єднання "Самопоміч"
- ПП "Правий Сектор"
- ПП "Європейська партія України"
- ПП "Національна платформа"
- ПП "Україна Соборна"
- ПП " Лібертаріанська партія 5.1"
- Наталія Новак - громадський діяч
- Віталій Кулик (Центр дослiдження проблем громадянського суспiльства)
- Віктор Таран - експерт Центру "Ейдос"
- Юрій Романенко - засновник Українського інституту майбутнього, шеф-редактор порталу "Хвиля"
- Дмитро Громаков, (Центр соціального інжинірингу "Розпізнавання та аналіз несистемних дій" (RAND)
- Сергій Гайдай - політтехнолог
- Петро Охотін - політичний консультант
- Тарас Плахтій - незалежний дослідник
- Руслан Рохов - засновник Школи Мерів
- Олександр Кочетков - аналітик, політтехнолог
- Володимир Козленко (ГП "НОВА КРАЇНА")
- Олесь Доній - голова Центру досліджень політичних цінностей
- Геннадій Друзенко - правник, запрошений дослідник у Центрі конституційної демократії університету Індіани, співзасновник та керівник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова
- Борис Бабін (Українська незалежна морська профспілка)
- Павло Себастьянович (Платформа "Громадський Уряд України" (ГУрУ)
- Денис Тарасов - правозахисник
- Олег Михайлик - співзасновник Відкритої громадської платформи "Одеса 2020"
- Освітній проект " Школа місцевого самоврядування"
- ГО "Сильні громади"
- ГО "Центр суспільних перетворень"
- ГО "Регіональне об'єднання молоді"
- ГО "Неподільна Україна в м. Кременчук та в Полтавській області"
- ГО "Запорізька правозахисна ліга "Універсал"
- ВМГО "Європейська молодь України"
- ГО "Відкрите суспільство України"
- ГО "Центр контролю передвиборчих програм"
- ГО "Ліберально-Демократична Ліга України"
- ГО "Російськомовні українські націоналісти"
- ГО "Звіринецький сквер"
- ГО "Позашляхове братерство"
- ГО "Сила Громади"
- ГО "Центр розвитку міського середовища"
- ГО "Головне управління народного гніву"
- ГО "Відкрите суспільство України"
- ГО "СПІЛЬНО"
- ГО "Вища партійна школа"
- ГО "Інститут практичної політики"
Законопроект № 2769 "Про внесення змін до статті 225 Виборчого кодексу України (щодо розміру грошової застави)" Верховна Рада ухвалила 30 квітня. За документ у першому читанні проголосували 248 депутатів.
Під час засідання голова парламенту Дмитро Разумков запропонував ухвалити закон і в другому читанні, як це рекомендував комітет. Однак депутати відмовилися.
Документом пропонується встановити заставу у розмірі 19 тисяч гривень на кожні 90 тисяч виборців для кандидатів із партійних списків у депутати обласних та міських рад та для кандидатів у мери. Раніше сума застави встановлювалася з розрахунку 19 тисяч гривень на кожні 10 тисяч виборців. Згідно з пояснювальною запискою, розмір грошової застави для реєстрації партійного списку в обласні ради становить від 1,28 млн грн до 4,67 млн грн.