Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк упевнений, що однією із причин початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну стало продовження певних торгових відносин з сепаратистами ОРДЛО, зокрема закупка вугілля з окупованих територій Донбасу, яке зараз розслідується як «вугільна справа» Петра Порошенка.
Подоляк заявив, що оприлюднення свідчень бізнесмена та колишнього народного депутата партії «ОПЗЖ» Віктора Медведчука стосовно п'ятого президента Петра Порошенка було правильним та вчасним.
«Виникло запитання - чи треба це оприлюднити? Безперечно, треба. Тому що одна з причин цієї війни - у рішеннях політичного керівництва України 2015-2016 років. Це спроба зіграти на дві сторони, всидіти на двох стільцях, обдурити власну країну, водночас торгуючи з Росією… Тоді як Медведчук все безпосередньо регулював», - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".
Подоляк додав, що «хотів би, щоб хоча б один раз в Україні довели до кінця кримінальну справу, в рамках якої мають бути названі елементи війни, її причини, зокрема персональні - чому вона розпочалася у 2014 році».
Ще одною з причин повномасштабної війни радник голови ОП називає підписання Порошенком Мінських домовленостей (ані Петро Порошенко, ані жоден офіційний український посадовець мінські угоди не підписували. З боку України під документом стоїть підпис на той момент представника України в Тимчасовій контактній групі експрезидента Леоніда Кучми, за яким юридично жодних повноважень на підписання документів від іменні держави на той момент закріплено не було, - ред.), які, на його думку, були «спробою легалізувати самопроголошені республіки у Донецькій та Луганській областях».
«Так, це спроба "Мінська-2" - легалізувати їх. При цьому "Мінськ-2" був написаний у тій кількості та послідовності пунктів, які були неприйнятні для України у виконанні. Людина, коли це підписувала, наперед знала, що цей напрям буде конфліктним. Не можна буде реалізувати всі пункти "Мінська". Але людина це зробила», - сказав Подоляк.
Ще однією з причин війни він назвав «формування в Україні гігантського проросійського конгломерату під назвою "Медведчук"».
«Він не просто якийсь корупційний менеджер. Через нього тривалий час в Україну заходили ресурси формування проросійських позицій. Причому не просто в рамках проросійської конкуренції, а з тих позицій, що Україна має стати навколішки перед Росією, визнати її право анексувати Крим, вбивати людей на Донбасі, заходити в Україну будь-якої миті, формувати свій маріонетковий уряд», - додав Подоляк.
За його словами, чинна влада хоче «отримати відповіді на запитання: як вийшло, що Медведчук став енергетичним та медійним олігархом, ще й політичним лідером».
Згодом Віктор Медведчук дав свідчення проти п'ятого президента України Петра Порошенка, які опублікувала СБУ. Йдеться про причетність останнього до виведення з держвласності країни частини магістрального нафтопродуктопроводу "Самара – Західний напрямок", аби далі прокачувати через нього дизельне паливо, і закупівлю вугілля в "Л/ДНР".
20 грудня 2021 року ДБР оголосило Петру Порошенку підозру у «сприянні діяльності терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР» у 2014-2015 роках». Тоді Порошенко віддав перевагу не постачанню вугілля з Африки, а постачанню з ОРДЛО. Координував постачання, імовірно, проросійський політик Віктор Медведчук, який також є фігурантом справи. Формальний старт гучній справи дали опубліковані Bihus.Info у травні «плівки Медведчука».
Про суть політичної частини мінських домовленостей читайте у статті Тетяни Силіної «Трупна отрута «Мінська»: три способи уникнути страти України, яку задумав Путін».