П'ятому президенту України, народному депутату від «Європейської Солідарності» Петру Порошенку 20 грудня оголосили про підозру у державній зраді та сприянні діяльності терористичних організацій. Згодом Державне бюро розслідувань повідомило деталі справи.
Слідчі ДБР разом з СБУ та Офісом генпрокурора розслідують кримінальне провадження щодо організації громадянами України злочинної схеми постачання вугілля з окупованого Донбасу та сприяння терористичним організаціям «ЛНР» та «ДНР».
Участь у схемі, яка обійшлася держбюджету України у близько 1,5 млрд грн, за даними слідчих, могли брати п’ятий президент України Петро Порошенко (якого підозрюють у таємних домовленостях із вищим керівництвом РФ і сприянні діяльності «ЛНР» та «ДНР»), чинного народного депутата Віктора Медведчука та ексміністр енергетики Володимир Демчишин. Останнім двом також уже оголосили підозри у зазначеному провадженні у вересні-листопаді 2021 року.
На думку слідства, фігуранти:
- поставили енергетичну сферу України у залежність від РФ та терористичних організацій;
- підірвали економічну безпеку держави у 2014-2015 роках;
- позбавили можливостей для диверсифікації джерел постачання енергетичних ресурсів;
- надали Росії більш широкі можливості для подальшого втручання у внутрішні справи України і ведення проти неї підривної діяльності.
У травні 2021 року журналісти Bihus.Info оприлюднили «плівки Медведчука» - понад 30 годин телефонних розмов 2014-2017 років, які нібито вів проросійський політик Віктор Медведчук (якому теж уже оголосили підозру у держзраді) з кремлівськими посадовцями і функціонерами «ДНР» і «ЛНР» щодо закупівлі вугілля в ОРДЛО та контролю над нафтопроводом «Самара-Західний напрямок». Людина, яку вважають Медведчуком, неодноразово наголошувала, що узгоджує всі питання з «головним», яким міг бути тодішній президент Петро Порошенко.
17 грудня Державне бюро розслідувань намагалося вручити Порошенку повістку на допит у справі щодо вугілля, але експрезидент проігнорував слідчих: сів у машину й поїхав, вигукуючи слова, схожі на ненормативну лексику.
Державна зрада карається в Україні позбавленням волі від 12 до 15 років з можливою конфіскацією майна.