Перший референдум можна провести вже цього року - Стефанчук

Поділитися
Перший референдум можна провести вже цього року - Стефанчук
Перший віцеспікер пояснив весь механізм організації референдумів згідно з новим законом

Перший всеукраїнський референдум після підписання закону президентом Володимиром Зеленським можна провести вже цього року, а загальна кількість референдумів, які можна проводити в рік - необмежена. Обмежена тільки кількість питань - на голосування можна винести одне.

Про це в коментарі Громадському радіо розповів перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук.

"Я щиро сподіваюся, що найближчим часом президент Володимир Зеленський підпише законопроєкт і він стане реальністю. Зібрати референдум можна буде відразу після цього. Повторюю: це проведення референдуму залежить тільки від ініціативи населення, а не від волі президента чи Верховної Ради", - зазначив Стефанчук.

Він пояснив: для проведення референдуму серед виборців мають обрати 60 осіб, які увійдуть до ініціативної групи. Критеріїв відбору майже немає. Головне, щоб ці люди на момент обрання мали право голосу.

"Цих людей повинні обирати на зборах громадян України за участю 300 виборців, які і повинні висунути ініціативну групу. Потім ініціативна група проводить відповідні реєстраційні процедури в Центральній виборчій комісії і починає збирати підписи для ініціювання референдуму. Уже ЦВК повинен стежити за тим, щоб ці три мільйони підписів давали українці, які дійсно є в реєстрі виборців тощо. Це великі складні бюрократичні процедури, але вони прописані і на рівні Виборчого кодексу, і на рівні законодавства. тобто відповідальність за людей, які підписуються, на Центрвиборчкомі", - пояснив перший віцеспікер.

Ініціативна група формує одне конкретне питання, який при необхідності розглядає Конституційний Суд на предмет того, чи не суперечить Основному Закону. Всього для ініціювання референдуму потрібно мінімум 3 мільйони підписів - їх ініціативна група повинна зібрати протягом 90 днів.

При цьому в кожній області підписатися мають щонайменше 100 тисяч виборців. Рішення ж народу, прийняте на референдумі, відразу імплементується і не вимагає додаткового прийняття будь-яким органом влади.

Він пояснив, що проведення одного такого референдуму буде коштувати бюджету близько 2 мільярдів гривень. Спочатку референдум проводитимуть, як звичайні вибори: люди будуть приходити на дільниці і голосувати.

За тим, скільки прийшло людей і чи не порушують вони правила голосування, будуть стежити спостерігачі. Референдум визнається дійсним тільки якщо на нього прийшли більша частина виборців - 50% + 1 виборець. Це своєрідний запобіжник від випадкових голосувань.

Президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» Верховна Рада прийняла в першому читанні 18 червня. 

13 травня 2020 голова Верховної Ради направив запит про оцінку Венеціанською комісією проєкту Закону України «Про всеукраїнський референдум». У жовтні минулого року парламент отримав загальний висновок Венеціанської комісії та Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ).

Раніше директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) Володимир Паніотто заявив про те, що відповідний законопроект – не про народовладдя, оскільки влада зможе отримати будь-який результат, який вона захоче.

Зазначимо, що у 2018 році Конституційний суд України визнав таким, що не відповідає Основному закону, прийнятий за часів Віктора Януковича закон «Про всеукраїнський референдум». Керуючись ним, про свою "незалежність" заявили проросійські квазіреспубліки "Л-ДНР" на сході України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі