Процес переговорів про вступ України до Європейського Союзу, які мають початися навесні, буде складним, йдеться у «Підсумках 2023 року» за версією Київського безпекового форуму, команду якого очолює Арсеній Яценюк.
«Це вже не перспектива членства, яка може реалізуватися коли-небудь за сприятливих обставин, а може і не реалізуватися взагалі. Це – процес, який повинен завершитися вступом, якщо Україна здасть екзамен на відповідні стандарти», – говориться у повідомленні.
Складнощі, які можуть виникнути:
- неготовність деяких країн ЄС до нового конкурента в економіці: «Україна потенційно може стати сильним конкурентом як у виробництві товарів, зокрема в сільськогосподарській галузі, так і в наданні послуг. При всій очевидній політичній складовій блокування нашими сусідами, в першу чергу Польщею, надходження українського зерна на європейський ринок і українських вантажних перевезень, ці процеси висвітлили об’єктивні проблемні аспекти інтеграції України до ЄС», – акцентують у КБФ.
- розподіл фінансів із загального бюджету ЄС, зокрема в рамках Спільної сільськогосподарської політики і Політики вирівнювання: «Україна, з огляду на свій масштаб, розвиток сільського господарства і невисокий рівень життя, може стати причиною радикального скорочення фінансування для інших держав-членів, які традиційно його отримували. В ЄС це усвідомлюють, тому паралельно з переговорами про вступ України до Євросоюзу набирає обертів процес реформування ЄС. Це свідчить про серйозність намірів Брюсселя щодо наступної хвилі розширення».
- ідея так званої «поступової» інтеграції до ЄС, яка може призвести до штучного затягування процесу вступу України: «Північна Європа зберігає свою традиційну прихильність і підтримку. Натомість Східна Європа, продовжуючи підтримувати Україну на політичному рівні, під тиском окремих політичних і професійних груп починає блокувати наші економічні можливості».
«Ці та багато інших питань мають бути вирішені в процесі переговорів. Вирішені в рамках взаємоприйнятних компромісів. Головне – щоб стратегічне бачення Євросоюзу свого майбутнього переважило локальні інтереси окремих груп», – підкреслили експерти.
Тим часом 60,5% українців, опитаних Центром Разумкова на замовлення ZN.UA, вважають, що Україна може стати членом ЄС швидше, ніж за десять років. «Чому українці хочуть до ЄС і що їх найбільше лякає», розповідає Тетяна Силіна.