Адміністрація президента США Джо Байдена сигналізує європейським партнерам про зацікавленість у використанні для допомоги Україні заморожених на Заході коштів російського центрального банку, які оцінюються у суму понад 300 мільярдів доларів. У ЄС досі сумніваються у політичній доцільності та юридичному обгрунтуванні цього кроку.
«[Адміністрація Байдена] розпочала термінові переговори з союзниками про використання цих коштів для допомоги Україні у воєнних діях у момент, коли фінансова підтримка зменшується», – повідомила The New York Times, посилаючись на слова високопоставлених американських і європейських посадовців.
Видання зазначає, що донедавна міністр фінансів США Джанет Єллен стверджувала, що без рішення Конгресу конфіскація цих коштів «не є чимось, що є юридично дозволеним у Сполучених Штатах». Деякі американські високопосадовці також висловлювали занепокоєння, що країни світу не захочуть зберігати свої кошти у Федеральній резервній системі Нью-Йорка або в доларах, якщо Сполучені Штати створять прецедент конфіскації цих коштів.
Але адміністрація Байдена в координації з G7 почала переглядати питання про те, чи може вона використати наявні повноваження, або ж їй слід звернутися до Конгресу з проханням прийняти рішення про використання коштів. Підтримка такого рішення в Конгресі зростає, що дає адміністрації Байдена оптимізм щодо того, що вона може отримати необхідні повноваження, зазначає NYT.
Переговори між міністрами фінансів, керівниками центральних банків, дипломатами та юристами активізувалися в останні тижні, кажуть чиновники, і адміністрація Байдена тисне на Британію, Францію, Німеччину, Італію, Канаду та Японію, щоб вони розробили стратегію до 24 лютого – до другої річниці вторгнення.
NYT зауважує, що Байден ще не підписав стратегію, і багато деталей залишаються предметом гострих дискусій. Політики повинні визначити, чи будуть ці гроші спрямовані безпосередньо в Україну, чи будуть використані на її користь в інший спосіб. Вони також обговорюють, які запобіжники можуть бути пов'язані з цими коштами, наприклад, чи можуть вони бути використані лише на реконструкцію та бюджетні цілі для підтримки української економіки, або ж, як і кошти, що обговорюються в Конгресі, вони можуть бути витрачені безпосередньо на військові зусилля.
Ці дискусії набули ще більшої гостроти після того, як Конгрес не зміг виділити пакет військової підтримки України до кінця року і його ухвалення, через суперечки республіканців у Конгресі та Білого дому, виглядає туманно.
Нещодавно The Financial Times повідомила, що G7 наближається до рішення про конфіскацію заморожених російських коштів. Скільки є доходів саме від заморожених російських активів і на що може розраховувати Київ, розповідає Тетяна Хутор у статті «Доходи від російських активів зростають. Чи використає їх Україна?» на ZN.UA.