Передача функцій контролю приватним експертам у сфері будівництва в Україні не спрацює – заступниця голови Архітектурної палати НСАУ

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Передача функцій контролю приватним експертам у сфері будівництва в Україні не спрацює – заступниця голови Архітектурної палати НСАУ © Arsen Fedosenko
Подібний принцип із приватними експертизами призвів до того, що сьогодні аналіз архітектурних проєктів фактично не проводиться. Забудовники часто просто купують експертні висновки.

Єдина державна електронна система у сфері будівництва (ЄДЕСБ), яку пропонує створити законопроєкт №5655 про реформу містобудування, передбачає передачу функцій контролю приватним експертам. Однак подібний принцип в Україні не працює, що вже перевірено запровадженням приватних експертиз, заявила в інтерв’ю ZN.UA заступниця голови Архітектурної палати Національного союзу архітекторів України Анна Кирій.

«Функції держави делегуються ринку — звучить красиво. Але тут не треба бути Нострадамусом: цим принципом уже скористалися, коли зробили приватні експертизи проєктів. До чого це призвело? Мінімум, тричі на тиждень мені телефонують із пропозицією: «Ми така-то й така-то експертиза, несіть, будь ласка, нам проєктну документацію, й ви отримаєте позитивний висновок за два дні». Але в проєктній документації кілька тисяч сторінок! Її фізично неможливо за два дні навіть прочитати. Поява таких «експертів» і таких «експертиз» уже сьогодні призвела до того, що аналіз архітектурних проєктів фактично не проводиться», – заявила Кирій.

Вона додала, що  забудовники часто просто купують експертні висновки, причому за дуже малі гроші. Адже 50–100 тисяч гривень — для «висотки» це три копійки.

«Тобто в наших умовах цей механізм уже не працює. А ми хочемо скористатися ним, щоб провести глобальну реформу? Репутація насправді важлива для архітектора, — своїми іменами ми називаємо свої компанії. Абстрактна ж репутація безіменного архітектурного контролю — це просто смішно. Як і у  випадку з «Вокс Чек», на жаль, та їхньою репутацією. Це ж легко — проаналізувати пост, подати це як «аналіз законопроєкту і реформи», вхопитися за юридичні формальності замість суті — і назвати реальну критику «брехнею та маніпуляціями», – додала заступниця голови Архітектурної палати НСАУ.

Мова йде про пост  Кирій, у якому вона назвала ідею передачі функцій контролю приватникам «приватними ДАБІ». Саме його «Вокс Чек» нібито проаналізував за замовленням голови профільного підкомітету Верховної Ради Олени Шуляк. Зокрема, Кирій публічно звинуватили в маніпуляціях і брехні.

«Ми зараз із вами говоримо не про обгортку, в яку активно пакують законопроєкт, а про те, що під нею. З єдиною метою — відітнути лобізм, не втративши тих цінних напрацювань, які в ньому справді є», – додала Кирій.

З Анною Кирій поспілкувалася редакторка відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

ZN.UA уважно стежить за долею законопроєкту №5655, презентованого владою як глобальна «супер-реформа, що раз і назавжди поховає корупцію в ДАБІ та містобудівній сфері». Свою різку думку з приводу законопроєкту висловив профільний експерт Георгій Могильний. Розвіяла «міфи» упереджених критиків основний стейкхолдер реформи голова профільного підкомітету Олена Шуляк. Багато наших побоювань своїм інтерв'ю ZN.UA підтвердив і міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі