"Радикальна партія" минулого року отримала рекордні внески від фізичних осіб. У четвертому кварталі загальний бюджет політсили становив понад 66 мільйонів гривень, з яких близько 80% – це приватні внески. При цьому протягом 2016-2017 років частка приватного фінансування партії Олега Ляшка становила лише 2%, але у IV кварталі минулого року кількість фізичних осіб, які профінансували партію, значно виросла. Від фізичних осіб минулого року "радикали" отримали 52 мільйони гривень, що в 50 разів більше, ніж сукупно за 2,5 роки до цього. При цьому серед спонсорів "Радикальної партії" чимало людей, дохід яких не дозволяє просто так віддати кілька тисяч або навіть кілька десятків тисяч на діяльність політ сили, йдеться в матеріалі руху "Чесно".
Як зазначають аналітики, гроші на рахунки партії масово почали надходити у жовтні, а їх кількість до кінця року постійно зростала. Від різних людей в один і той же день нараховувались однакові суми. До прикладу, 10 грудня десятеро людей із Запоріжжя перерахували по 99 тисяч, а 10 жовтня прихильники партії 34 рази надсилали по 14 тисяч гривень. Зазначимо, якщо сума перерахунку менше 15 тисяч гривень, то банку не потрібно ідентифіковувати того, хто їх переводить.
Донори, з якими вдалося зв'язатися активістам, підтвердили, що дійсно перераховували "Радикальній партії" гроші, однак не всі жертводавці могли собі дозволити перераховувати вказані суми.
Серед донорів партії Олега Ляшка є депутати, посадовці, керівники обласних та районних осередків політсили, державні службовці, викладачі університетів та навіть ворожка.
Наприклад, мешканка Вишневого Київської області, Наталія Еріставі, яка позиціонує себе як "ясновидиця з діда-прадіда, білий маг: грошова магія, любовна магія, зняття деструктивних програм" віддала партії Олега Ляшка 118 тисяч гривень.
Майже 50 тисяч гривень дав керівник кіровоградської школи-інтернату І-ІІІ ступенів, ліцею "Сокіл" Сергій Сторчаус. Спонсорство Сторчаус підтверджує та пояснює особистими уподобаннями.
Його син, Віталій Сторчаус, який працює завідувачем сектору з питань архівної справи районної ради Кропивницького, перерахував Ляшку ще 40 тисяч гривень. У 2017 році він задекларував всього 117 тисяч гривень зарплати.
Студентка Наталія Соколік в грудні перерахувала "Радикальній партії" 99 тисяч гривень. Згодом 49 тисяч їй повернули. До жовтня дівчина працювала касиром торговельного залу на заправці.
Асистент кафедри публічного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Андрій Худик проспонсорував "Радикальну партію" на 85 тисяч гривень. Згідно із декларацією, Худик у 2017 році заробив 150 тисяч гривень. Водночас, згідно з фінансовим звітом партії, викладач протягом 2018 року отримав заробітну плату від "Радикальній партії" на суму 11193.
"Хочеться змінити щось в цій державі, тому була можливість і я надав фінансову допомогу", - прокоментував Худик щедрий внесок.
Гроші на "Радикальну партію" перерахувала також довірена особа кандидата в президенти Руслана Ригованова. Підприємець Олеся Білецька з Горішніх Плавнів підтвердила, що вона дала на партію Ляшка близько 100 тисяч гривень і водночас є довіреною особою іншого кандидата.
Часто "Радикальну партію" фінансують цілі родини. Наприклад, Володимир Копійченко, депутат Черкаської ОДА, 20 грудня 2018 року дав політсилі 1000 гривень. Водночас його мати, Надія Копійченко, за кілька днів до того, перерахувала "радикалам" 49500 гривень. Дружина депутата, Алла Копійченко пожертвувала ще 500 гривень.
Олексій Акопов, підприємець і помічник на громадських засадах депутата-радикала Сергія Скуратовського, дав партії 99 тисяч гривень. За день до цього ще 100 тисяч дала його дружина Карина Акопова. Ще одна помічниця Скуратовського, підприємець Олена Добровольська дала партії 1,1 мільйона гривень.
Значні внески зробили народні депутати "Радикальної партії". Так 1,4 мільйона гривень, партії дав депутат, член фракції "Радикальна партія" Сергій Рибалка. Ще по мільйону переказали народні депутати Сергій Скуратовський та Василь Амельченко. Скромнішими були внески депутаток Тетяни Юзькової, яка дала 35 тисяч, або ж Альони Кошелєвої, яка пожертвувала своїй партії 49 тисяч гривень. Депутат Андрій Лозовий вніс на рахунок партії 29 тисяч гривень. Систематично давав гроші (загалом 60 тисяч) депутат від "Народного фронту" Євген Дейдей, який неформально приєднався до радикалів. Майже 1,4 мільйона гривень у грудні перерахував колишній депутат Юрій Парфьонов.
Міський голова Немирова Віктор Качур, який у 2017 заробив 333 тисячі гривень, перерахував Ляшку у 2018 році 250 тисяч гривень.
Заступник міського голови Сєвєродонецька, засновник "Луганського обласного народного клубу голубників, любителів співочих та декоративних птахів" Григорій Пригеба, проспонсурував "Радикальну партію" на 297 тисяч. Згідно з декларацією, у 2017 році він заробив 316 тисяч гривень, а збережень ні готівкою, ні в банку не мав.
Олена Антонова, пенсіонерка, депутатка Райгородської сільської ради, що на Луганщині, дала Ляшкові 14 тисяч гривень. У декларації ж вказано, що протягом 2017 вона отримала всього 17169 гривень пенсії, а збережень не мала.
Значна частина донорів радикалів - підприємці. Частина з них підтвердили свою прихильність до "Радикальної партії". Також гроші партії перераховували керівники осередків та просто члени партії, дохід яких відслідкувати важко. До прикладу член Радикальної партії Олега Ляшка з Борисполя, пенсіонер по інвалідності Юрій Федун, віддав партії 202 тисячі гривень. А зарплати у цій же партії отримав 158 тисяч гривень.
Нагадаємо, що в четвертому кварталі 2018 року "Радикальна партія" витратила на пропаганду понад 47 мільйонів гривень. Найбільше політсила вклала в рекламу на центральному телебаченні та участь в ефірах на регіональному ТБ – загалом 28 мільйонів. Значну частину державних коштів у політсилі витрачають на джинсу та участь партійців в ефірах регіональних телеканалів та радіо. За один такий "медіавізит" в обласному центрі "радикали" платять 60-80 тисяч. При цьому використовують саме кошти державного фінансування.
Нагадаємо, на початку тижня Прокуратура Києва повідомила про підозру громадянці, яка анонімно здійснила внесок в розмірі 2,2 млн гривень на підтримку партії "Батьківщина". Як з'ясували журналісти, внески, які впродовж другого півріччя 2018 року надходили на рахунки партії "Батьківщина", робилися через підставних осіб. Зокрема у звіті зазначається, що громадяни з невеликих міст та селищ жертвували "Батьківщині" від 150 до більше тисячі гривень, а загальна сума "пожертв" складає мільйони гривень. Сероед жертводавців виявились касирка супермаркету, майстриня манікюру, безробітній.