"Сьогодні делегати з'їзду партії "Слуга Народу" проголосували за виключення з виборчого списку в загальнодержавному окрузі семи осіб", - наголосили у прес-службі партії.
Зокрема, двоє кандидатів забажали бути виключеними зі списку за власним бажанням (Юрій Баланюк - № 164, Тернопільська область; Олена Коробкова – №31, Дніпропетровська область).
Також серед виключених: Роман Боярчук (№ 71, Закарпатська область); Віталій Вітікач (№ 177, Харківська область); Ольга Кавун (№ 78, Запорізька область); Михайло Соколов (№ 99, Кіровоградська область); Анастасія Рагімова (№ 170, Харківська область).
У партії додали, що 8 липня її юристи звернуться до Центральної виборчої комісії для скасування реєстрації цих семи кандидатів. І наголосили на тому, що підставами для виключення зі списку стали "результати постпраймеріз і надана громадянами через партійний сайт інформація".
Тим часом у Центрвиборчкому також є запитання до президентської політсили. Так, ЦВК направила партії "Слуга народу" листа з інформацією щодо чотирьох кандидатів у депутати, які мають подвійне громадянство або не жили в Україні упродовж останніх п'яти років.
Мова йде про Олександра Куницького (округ № 169, Харків), Андрія Холодова (№22 у списку партії), Валерія Божика (округ № 294, Чернівецька область) та Михайла Соколова (№ 99 у списку партії).
"ЦВК вирішила передати партії інформацію, яку отримала з різних джерел, і не вимагає від партії відповіді на своє звернення… Інформація щодо можливого подвійного громадянства надходила від представників громадськості, народних депутатів та ЗМІ. Крім того, партії було передано інформацію від ДПС щодо перетину кордону кандидатами, що необхідно для встановлення факту їхнього постійного проживання в Україні", - повідомив заступник голови ЦВК Євген Радченко.
При цьому заступник голови комісії не зміг уточнити, які саме порушення виявили в кожного з кандидатів, але наголосив на тому, що ЦВК не є слідчим органом і не може "встановити обставини законності чи незаконності набуття громадянства".
Нагадаємо, 28 червня позафракційний народний депутат Андрій Денисенко виклав у соціальні мережі документи, які підтверджують подвійне громадянство Куницького. Свою перевірку за цим фактом розпочала Центральна виборча комісія, станом на 6 липня перевірка триває, Куницький лишається кандидатом в депутати. Сам кандидат спочатку заперечував, а згодом визнав ізраїльське громадянство і повідомив, що звернувся до консульства із заявою про відмову від нього.
Своєю чергою представник громадянської мережі "ОПОРА" Микола Зінченко наголосив на тому, що для реєстрації кандидата на вибори в парламент потрібно, щоб він був громадянином України.
"В Законі України "Про вибори" вказано, що балотуватися можуть ті кандидати, які є громадянами України й проживають на території України останні 5 років, на цій підставі його зареєстрували. Є вичерпний перелік тих пунктів, де вказано на яких підставах можуть зняти з реєстрації кандидата в депутати. Там немає пункту, що у кандидата є подвійне громадянство. Якщо іти по формалізму закону, то підстав немає. Але ці питання мають вирішувати суди й ЦВК", - зазначив Зінченко.
Відповідно до статті 4 Конституції, в Україні існує єдине громадянство. Згідно зі статтею 76, народним депутатом України можна обирати громадянина України, який не має судимостей, на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в країні протягом останніх 5 років.
Докладніше про "слуг народу" читайте у статті Таїсії Семенової та Ірини Знась "КЛОНдайк "Слуги Народу"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".