Офісу генпрокурора дорікають у некоректній кваліфікації статей у звинуваченні окупантів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Офісу генпрокурора дорікають у некоректній кваліфікації статей у звинуваченні окупантів © СБУ
Юридична помилка зменшує шанси на притягнення до відповідальності.

Українська правова консультативна група (Ukrainian Legal Advisory Group) виступила з критикою на адресу Офісу Генерального прокурора України, вказавши на некоректну кваліфікацію статей в обвинувальному акті ОГПУ щодо восьми осіб — керівників окупаційної адміністрації РФ у Криму та Севастополі, про це ZN.UA розповіла адвокатка Ukrainian Legal Advisory Group Надія Волкова.

Офіс Генерального прокурора направив до суду обвинувальний акт щодо восьми осіб — керівників окупаційної адміністрації РФ у Криму та Севастополі. Так званих голови республіки Крим, голови державної ради республіки Крим, колишнього прокурора республіки Крим та ще п'ятьох посадових осіб обвинувачених у державній зраді, посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, діях, спрямованих на насильницьку зміну або повалення конституційного ладу або склад злочинної організації (ст. 109, ст. 110, ст. 111, ст. 255 КК України).

На думку Волкової в обвинувальному акті щодо голів окупаційної адміністрації РФ у Криму є чергова некоректна кваліфікація злочину, скоєного в умовах збройного конфлікту.

“Статті 109-111 ККУ часто зустрічаються у практиці кваліфікації подій у Криму, проте стаття 255 ККУ стала своєрідною "новелою" та викликала багато питань. Я відповідально стверджую, що стаття 255 є помилковою кваліфікацією. З повідомлення та контексту подій зовсім не очевидно, чи дійсно існувала злочинна організація: стійке ієрархічне об'єднання, що існує для скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів, та члени якої діють на користь такої організації. Це “звичайний” злочин мирного часу, який не враховує контекст міжнародного збройного конфлікту (позиція, яку сьогодні відстоює Україна щодо подій у Криму) та ігнорує роль РФ як ініціатора та організатора окупації. Це просто необов'язково: кожного з цих осіб можна було б притягати до відповідальності індивідуально та без існування злочинної організації. Ці дії можуть підпадати під статтю 437 ККУ, зокрема, у ч.1 — планування, підготовка чи розв'язання агресивної війни чи збройного конфлікту, а також участь у змові, спрямованій на вчинення таких дій” , — заявила Волкова.

Волкова звернула увагу Генпрокуратури, що ст. 437 відповідає контексту міжнародного збройного конфлікту. Кваліфікація злочинів повинна здійснюватися відповідно до характеру конфлікту, що відбувається. А сама стаття не має терміну давності (у ст. 255 — 10-15 років), що може стати важливим фактором, оскільки розгляд таких складних та масштабних справ може тривати роки, а іноді й десятиліття.

“Кожна подія та злочин на Сході та в Криму мають свої особливості та контекст. Важливо враховувати їх у процесі кваліфікації злочинів та не плутати різні події між собою. Некоректна кваліфікація — не просто абстрактна "юридична помилка". Вона прямо зменшує шанси на притягнення до відповідальності та ускладнює системні проблеми правосуддя в умовах збройного конфлікту. Все це, зрештою, лише посилює безкарність і жодним чином не наближає нас до миру”, — наголосила адвокатка.

 

Українські правоохоронці завершили розслідування щодо керівників окупаційної адміністрації Криму. Розслідування завершено щодо Аксьонова та Поклонської.

Росія привласнила Національне виробничо-аграрне об'єднання "Массандра", розташоване в тимчасово окупованому Криму. Такі дії окупанта є воєнним злочином.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі