Оскільки голосування стосуються не лише самої угоди між Києвом і Брюсселем, а й війни Росії проти України. Про це в інтерв'ю EU Observer сказав колишній голандський євродепутат Міхель ван Гултен, який зараз активно агітує своїх співвітчизників підтримати угоду про асоціацію України з ЄС.
За його словами, він підтримує українців, тому що добре знайомий з українцями і їхньою країною, а також тому, що "україні розділяють європейські цінності".
Гултен звертає увагу, що однакові угоди про асоціацію підписали Україна, Грузія і Молдова. Але ініціатори референдуму поставили на голосування лише чомусь українсько-європейську угоду.
"Я думаю, вони обрали найбільш відому країну. Це країна, навкого якої спостерігається найбільша напруга у відносинах між ЄС і Росією. І, звісно, це країна, де був збитий MH17", - пояснює голандський політик.
Він додав, що всі аргументи проти ратифікації угоди між ЄС і Україною смішні і безпідставні. Багато тих, хто збирається проголосувати проти на референдумі, вважають, що асоціація дорівнює членству України в ЄС або початку війни з Росією. Дехто також боїться напливу українців в Нідерланди, які приїдуть на заробітни.
Натомість, на думгу Гултена, аргументи на підтримку угоди значно сильніші і очевидні. По-перше, Нідерланди і Україна зможуть наростити об'єми двосторонньої торгівлі. А по-друге, йдеться також про стабільність і безпеку в Європі.
"Просто зараз триває конфлікт в Україні. Вона стала жертвою російської агерсії. І Росія намагається зробити все, щоб Україна нарешті не мала торгових відносин з Євросоюзом. Я думаю, важливо показати Путіну, що це не його справа", - сказав Гултен.
Нідерландський політик закликає співвітчизників подивися на ситуацію більш тверезо і підійти до неї прагматично. І, за його словами, вже є певні успіхи, оскільки прірва між тими, хто збирається на референдумі сказати "Так" і тими, хто схиляється до відповіді "Ні" дедалі більше скорочується.
"Варто також пам'ятати, що для багатьох людей тут кампанія ще навіть не почалася", - каже Гултен.
Він також розкритикував президента Жана-Клода Юнкера за втручання у кампанію перед референудмом. Нещодавно європейський чиновник застеріг, що в разі негативного результату в Нідерландах, може початися "криза континентального масштабу".
Але, за словами Гултена, слова Юнкера лише більше налаштували нідерландців на негативну відповідь, але не через суть слів єврочиновника, а через сам факт його втручання. Тим часом, у Нідерландах організаторів референдуму проти асоціації з Україною зловили на махінаціях з держфінансами. Організація заповнювала заявки на отримання фінансування від імені цих 40 осіб, а після цього підписувала з ними фінансовий договір.
Референдум щодо угоди про асоціацію між Україною та ЄС відбудеться 6 квітня. Урядовці Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" і євроскептикам із "Форуму для демократії".
Голова МЗС Берт Кундерс виступив на підтримку асоціації. На його думку, вона сприятиме стабільності в Україні. Остаточне рішення про ратифікацію угоди приймає уряд. Нідерландський референдум має лише консультативний характер і не заблокує тимчасове застосування угоди.
Нідерландські депутати із партії D-66 звернулися до МЗС із проханням перевірити, чи має референдум фінансовий вплив РФ. Парламентарії Шурд Шурдсм і Кейс Верхувен вбачали в аргументах організаторів референдуму постулати російської пропаганди.
Посол ЄС в Україні Ян Томбінський назвав референдум у Нідерландах "прецедентом" в історії ЄС. У випадку негативного результату європейське співтовариство не має подальшого алгоритму дій.
Детальніше про політичні стосунки Нідерландів і України, а також позицію Амстердаму щодо антиросійських санкцій читайте в спецпроекті "Викрадення Європи".