Секретар РНБО Олексій Данілов застерігає, що під час війни до теми проведення виборів слід ставитися обережно. Під час ефіру на "Еспресо" він зізнався, що не розуміє, як взагалі зараз можна їх провести.
"Майте на увазі, що є люди, які перебувають в окопах, на лінії фронту. Як ті, хто думають, що треба проводити вибори, збираються всіх людей залучити. Ви збираєтесь без людей в "пікселі" провести вибори?" – сказав Данілов.
Секретар РНБО попередив, що проводити вибори без військових, які сьогодні боронять Україну - неможливо. Захисники, як і інші люди, є громадянами, тож вони повинні брати участь в таких подіях.
"Час "пікселя", який у нас сьогодні є, правила "пікселя", закони "пікселя"... Ми маємо на це звертати увагу і розуміти, що вони (військові, - ред.) є громадянами нашої країни і вони обов'язково мають брати в цьому участь. Не знаю, хто може для себе вигадати, що долю України можна вирішувати без них, - пояснив Данілов. - Це неможливо. ... Якщо люди, які боронять нашу країну, не беруть участь у виборах, то я хочу подивитись, що це будуть за вибори".
Він наголосив, що Україна - держава, "в якій громадське суспільство завжди у відповідальний час каже своє слово".
Нагадаємо, наприкінці липня голова ВР Руслан Стефанчук заявив, що Конституція України не забороняє проведення виборів під час дії воєнного стану - про це питання можна дискутувати. Хоча кількома днями раніше в одному з інтерв'ю він сам попереджав, що зробити це неможливо, ба більше, вибори в умовах війни можуть призвести до розриву держави.
Заява Стефанчука викликала обурення в низки політиків та експертів. Частина з них пояснює, що в Конституції все ж є заборона на проведення виборів під час війни - стаття 83. Інша частина погоджується, що її немає, втім, забезпечити їх проведення зараз нереально.
Очевидно, що організація і проведення парламентських виборів навіть після закінчення війни наразяться на низку серйозних викликів. Пов'язаних із діями ЦВК, уточненням реєстру виборців, формуванням комісій, розгортанням виборчої структури та політичної конкуренції, якою завжди характеризується виборча кампанія. Про це у статті "Війна і вибори. Яка перемога важливіша?" пише журналістка ZN.UA Інна Ведернікова.