Навчання російською, приєднання до ОДКБ та розширення присутності в ЄАЕС: розслідувачі розповіли, як Кремль збирався перетворити Молдову на свого сателіта

Поділитися
Навчання російською, приєднання до ОДКБ та розширення присутності в ЄАЕС: розслідувачі розповіли, як Кремль збирався перетворити Молдову на свого сателіта © Національна поліція Республіки Молдова / Poliția Republicii Moldova
Розробляли документ-стратегію Андрєй Вавілов та Віктор Лисєнко. 

Російська влада навесні 2021-го розробила план того, як перетворити Молдову на свого сателіта. Цей стратегічний документ опинився у журналістів-розслідувачів видань Süddeutsche Zeitung, Yahoo News та центру "Досье", які й розповіли, що Москва планувала, щоб Кишинів потрапив в повну залежність від РФ до 2030 року. 

У документі план був поділений на три етапи - до 2022-го, 2025 -го та 2030-го років.

Серед цілей РФ було й проведення підривної діяльності у військово-політичній, торговельно-економічній та гуманітарній сферах Молдови. Ще одна з цілей, яку ставили перед РФ автори документа - змусити Кишинів вступити в ОДКБ (Організація договору про колективну безпеку) та розширити участь в ЄАЕС (Євразійський економічний союз). 

У Кремля були й короткострокові цілі:

  • нейтралізація будь-яких дій уряду республіки Молдова, спрямованих на усунення російської військової присутності у Придністров'ї;
  • створення мережі неурядових організацій, які просувають розвиток російсько-молдовських відносин;
  • відкриття генконсульства Росії у столиці Гагаузії Комраті.

До 2025 року Росія планувала сформувати у Молдові проросійські настрої серед тамтешніх еліт. Все це повинно було відбуватися за рахунок розширення політичних рухів, які є дружніми до Москви. Також РФ хотіла, аби в республіці збереглося навчання в закладах освіти російською. До речі, цю мову хотіли зробили мовою міжнаціонального спілкування в країні. 

До 2030 року Кремль планував змусити Кишинів розширити участь в ЄАЕС, а також створити стійкі групи російського впливу та врегулювання придністровського конфлікту на основі особливого статусу цього регіону.

Також РФ повинна була активно боротися з впливом на Молдову НАТО, ЄС, США, Туреччини та України. Інструментами тиску на республіку Кремль обрав залежність країни від російського імпорту. Насамперед це стосувалося постачання газу. 

"Одним із розробників документа був співробітник управління президента з прикордонної співпраці Андрєй Вавілов. Близько десяти років він пропрацював у ФСБ, а 2007 року перейшов до фонду російського диктатора Володимира Путіна "Русский мир", діяльністю якого було поширення російської мови та культури за кордоном", - зазначають у центрі "Досьє", додаючи, що з 2011 року той займався лише питанням Молдови. 

Ще один автор цієї стратегії - заступник начальника управління президента з міжрегіональних та культурних зв’язків із закордонними країнами Віктор Лисєнко. 

"Він регулярно зідзвонюється з генералом ФСБ Дмітрієм Мілютіним, який займається молдовським напрямом з боку спецслужб", - сказано в матеріалі. 

Нагадаємо, кілька днів тому CNN з посиланням на розвідку США повідомляло, що Росія планує змінити уряд у Молдові на проросійський з допомогою провокативних акцій протесту. Не дивно, що у Кишиневі сколихнули антиурядові демонстрації, в основному організовані дружньою до РФ партією Шор. 

Минулого місяця президент Молдови Майя Санду публічно заявила, що, на її думку, російський уряд планує серію дій в республіці із залученням диверсантів для здійснення насильницьких планів, нападів на урядові будівлі та захоплення заручників. А ось прем'єр-міністр країни Дорін Речан вважає, що РФ не вистачить ресурсів для вторгнення в Молдову. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі