Північноатлантичний альянс в зміненій обстановці в області безпеки почав адаптуватися до неї і буде продовжувати це робити, заявив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг в четвер на полігоні Жагань на південному заході Польщі, де проходять перші навчання нових багатонаціональних ударних сил Альянсу.
"Тому ми адаптуємо наші сили і виконуємо план дій щодо підвищення готовності. Важливими елементами цього плану є нові ударні сили, малі штаби, створені в Польщі і ще п'яти країнах Східної Європи. Ми вдвічі збільшуємо чисельність Сил реагування НАТО", - сказав генсек.
"Частиною це є також попереднє розміщення важкої техніки (на складах східного флангу НАТО – ред.). Ми обговорюємо це питання, але ніякого рішення поки не прийнято. Ми працюємо над цією проблемою з нашими союзниками. Це буде обговорюватися на наступному тижні на нараді міністрів оборони НАТО... Я очікую, що рішення про розміщення військової техніки у східній частині альянсу буде прийнято", - додав глава альянсу.
За словами генсека, це питання обговорять міністри оборони НАТО на майбутньому наступного тижня регулярному піврічному нараді в Брюсселі.
Наводячи аргументи на користь посилення військового потенціалу НАТО, Столтенберг зазначив, що Росія протягом багатьох останніх років збільшувала військові витрати, модернізувала свої збройні сили, проводила численні вчення, у тому числі раптові. За його словами, "раптові навчання повністю підривають передбачуваність і прозорість військових навчань".
"Ми не проводимо ніяких раптових навчань. Всі наші вчення прозорі, про них повідомляється на нашому сайті, ми запрошуємо інспекторів для спостереження за ними, як це годиться, а чисельність наших ударних сил становить масштаб бригади в 5000 чоловік, в той час як Росія проводить раптові навчання за участю 80 тисяч військовослужбовців", - додав Генсек.
Столтенберг зазначив також, що Росія в останні кілька років вкладала великі кошти в свої ядерні сили, "використовувала ядерну риторику як частину своєї оборонної політики".
"Все це, як і повідомлення про те, що вони збираються розгорнути більше ядерних сил, являє собою частину загальної політики, яку ми спостерігаємо вже довгий час. Тому НАТО слід прийняти відповідні заходи", - заявив він.
Генсек НАТО побував у середу та четвер з дводенним візитом до Польщі, де спостерігав за почалися 9 червня испытельными навчаннями нових ударних сил НАТО Сил особливо високої готовності. У четвер разом з ним на полігоні були головнокомандувачі обома стратегічними штабами НАТО, а також міністри оборони Польщі, Німеччини, Нідерландів і Норвегії. Навчання триватимуть до 19 червня.
У них задіяні близько 2000 військовослужбовців з 9 країн НАТО. У тому числі повітряний десант Чехії та Нідерландів, механізована піхоти Німеччини і Норвегії, спецназ Польщі і Литви, артилерія Бельгії, вертольоти США та угорські підрозділи військово-цивільного взаємодії. За словами Столтенберга в майбутньому склад цих сил масштабу бригади буде доповнено повітряним та морським компонентами.
Відповідаючи на питання про відповідність всього цього Основоположного акта НАТО-Росія від 1997 року, генсек наголосив, що вжиті заходи, в тому числі передбачуване розміщення військової техніки на складах в східній частині НАТО, "не порушує жодних міжнародних зобов'язань НАТО".
Раніше Столтенберг заявив, що плани президента Росії Володимира Путіна передати армії 40 нових ракет з ядерними боєголовками – це не що інше, як необґрунтоване і небезпечне "брязкання" ядерною зброєю.
18 червня CNN з посиланням на джерела повідомляв, що США приймуть рішення про розміщення зброї в Європі наступного тижня.
15 червня, в Литві підтвердили розміщення важкого озброєння США в країнах Балтії та Східної Європи.