Колишній президент Віктор Янукович особисто прийняв рішення про розгін ЄвроМайдану в ніч на 30 листопада 2013 року. Виконання цього доручення він поклав на тодішнього главу МВС Віталія Захарченка, а також секретаря РНБО Андрія Клюєва.
Таку версію оголосили в Генпрокуратурі на брифінгу у вівторок, 17 листопада, за підсумками розслідування подій під час Євромайдану.
"Як встановлено слідством, безпосереднє рішення про розгін Майдану (студентського Майдану 30 листопада 2013 року – ред.) і саме силовий спосіб такого здійснення приймалося безпосередньо колишнім президентом країни, доручення на реалізацію цього плану було надано колишньому міністру внутрішніх справ України і секретарю Ради національної безпеки і оборони Клюєву", - заявив на брифінгу начальник управління спеціальних розслідувань Головного слідчого управління ГПУ Сергій Горбатюк.
Захарченко та Клюєв в свою чергу дали доручення Володимиру Сівковичу (тоді обіймав посаду заступника секретаря РНБО), Валерію Коряку (колишній глава МВС у Києві) та Олександру Попову, який на той момент був головою КМДА.
"По лінії міліції здійснити безпосередньо розгін Майдану було доручено і скоєно спецпідрозділом "Беркут" київської міліції", - сказав Горбатюк.
Ніяких законних підстав для розгону Майдану не було, зазначають у ГПУ, оскільки не було відповідного рішення суду. Приводом було вирішено назвати нібито необхідність встановлення новорічної ялинки.
"За результатами таких злочинних дій було витіснено за межі площі понад 300 осіб, побиті 84 людини, з них 17 студентів", - сказав Горбатюк.
Раніше в жовтні генпрокурор Віктор Шокін заявив, що ГПУ досі не отримала доказів причетність Росії до розстрілів Євромайдана.
Розслідування вбивств на Майдані просуваються дуже повільно, що викликає невдоволення як в українському суспільстві, так і в Європі. Ще в листопаді 2014 року колишній генпрокурор Віталій Ярема в інтерв'ю ZN.UA пояснював, що саме "гальмує" розслідування вбивств на Майдані. За його словами,у період з 19 по 23 лютого практично у всіх правоохоронних структурах була знищена більша частина документації, що стосується їх діяльності щодо протидії протестних акцій. Були спалені, викрадені чи пошкоджені тисячі документів, одиниць техніки, баз даних.
У зв'язку з цим у березні Міжнародна дорадча група, в якій спільно працюють європейські та українські експерти під мандатом Ради Європи, у своєму звіті щодо подій на Майдані різко розкритикувала діяльність силових і слідчих органів України, викривши в саботажі розслідування по Майдану не тільки МВС, але і ГПУ.
На початку листопада стало відомо, що прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі не побачив злочинів проти людства під час Майдану. Зокрема зазначається відсутність доказів "широкомасштабні або систематичні" насильницьких дій влади на Майдані.