У проекті держбюджету на 2020 рік Кабінет Міністрів України передбачив видатки на користь політичних партій сумою 1 мільярд 34 мільйони гривень. Із них 567 мільйонів грн передбачено на фінансування статутної діяльності політичних партій, а ще 467 мільйонів як компенсацію витрат на ведення виборчої кампанії, зазначають аналітики громадської організації "Чесно".
Передбачається, що компенсацію за ведення виборчої кампанії отримають:
У структурі видатків цих партій на виборчу кампанію від 61% до 86% становлять витрати на телерекламу. Друга за обсягами стаття видатків – зовнішня реклама (від 9% до 20%). Ці кошти парламентським партіям і буде компенсовано у 2020 році.
Фактично, норма про компенсацію витрат на виборчу кампанію стимулює партії витрачати більше, зокрема, на телерекламу: партії можуть йти ва-банк і вкладати у кампанію всі можливі ресурси, адже знають, що витрати будуть повернуті. Водночас у цілому світі піднімається питання про стимулювання зменшення витрат на виборчу кампанію.
Щоправда, в Офісі президента хочуть зробити навпаки, і замість скасування компенсації за виборчу кампанію, планують суттєво скоротити обсяги держфінансування поточної діяльності політичних партій та підвищити бар'єр для отримання держкоштів з 2% до 5%, що позбавляє фінансування позапарламентські партії.
Раніше повідомлялося, що Нацагентство з питань запобігання корупції прийняло рішення про надання партіям держфінансування на підставі результатів виборів. Держава фінансуватиме статутну діяльність таких політсил: "Слуга народу", "Опозиційна платформа – За життя", "Батьківщина", "Європейська солідарність", "Голос", "Радикальна партія Олега Ляшка", "Сила і честь", "Опозиційний блок", "Українська стратегія Гройсмана", "Партія Шарія", "Свобода" (отримали не менше 2% голосів).