У прийнятому Верховною Радою новому Кримінально-процесуальному кодексі є норми, які прямо суперечать Конституції. Про це в коментарі ZN.UA сказав професор права Києво-Могилянської академії, екс-депутат, один з авторів Основного закону Віктор Мусіяка.
Він навів найбільш кричущі факти невідповідності нового КПК Основному закону.
«Уже багато днів бурхливо обговорюється положення про те, що захисником суб’єкта відповідальності може бути тільки адвокат. Але ж існує рішення Конституційного суду України, в якому зазначено, що захисниками можуть виступати й інші особи, наприклад родичі. Депутати дивляться скляними очима, повністю ігнорують факт антиконституційності цього положення і голосують «за», - зазначив Мусіяка.
«Другий момент - статус прокурора. Замість того, щоб підсилити позицію слідчого як самостійної процесуальної одиниці, новий Кримінально-процесуальний кодекс підсилює статус прокурора, чиї повноваження й так максимально широкі. І що виходить? Слідчий, з одного боку, підлеглий начальникові слідчого управління, з іншого - прокурору. З двох боків його взяли в лещата. Чи може він у такій ситуації бути самостійним суб’єктом? Конституція не передбачає для прокурора такої ролі на етапі досудового слідства», - упевнений професор права.
На його думку, не можна не звернути увагу і на український варіант суду присяжних, запропонований у законопроекті: двоє професійних суддів і троє присяжних.
«Це не присяжні, це народні засідателі, як у радянський час. Хоч би там що розповідали про технічну неможливість забезпечення нормального суду присяжних, я вважаю, що це нісенітниця. Зазначена норма обмежує або й взагалі виключає участь громадян у правосудді, що також суперечить Конституції», - вважає Мусіяка.
«Якщо ретельно пройти по всьому законопроекту, можна знайти чимало положень, які потребують осмислення та обговорення. Але вже можна сказати, що абсолютно неприйнятними є ті норми, котрі суперечать Конституції, і неприйнятний нинішній спосіб прийняття кодексу, коли ігнорується думка представників опозиції. Це не просто правовий нігілізм, це правовий пофігізм, який цілком властивий нинішній владі, але абсолютно неприйнятний для суспільства», - констатував один з авторів Конституції України.
Нагадаємо, що Верховна Рада прийняла Кримінально-процесуальний кодекс у ніч на п'ятницю, 13 квітня.
Детальніше читайте в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна». !zn
Читайте також: