Міністерство закордонних справ не підтримало законопроєкт №3717 «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо врегулювання освітньої діяльності у сфері вищої освіти для іноземних громадян та осіб без громадянства». Зокрема, документ пропонує передбачити, що для іноземців та осіб без громадянства, що хочуть отримати вищу освіту за кошти фізичних або юридичних осіб в окремих групах, навчання може здійснюватися іноземною мовою.
У МЗС аргументували свою позицію тим, що законопроєкт у підготованій до першого читання редакції дозволить навчання іноземних студентів російською мовою у закладах вищої освіти України. У міністерстві переконані, що це відкриє можливість русифікації іноземних студентів та створить несприятливі умови для вивчення ними української мови.
Водночас у Міністерства фінансів зауваження до законопроєкту немає. Зокрема, у висновку відомства йдеться, що «питання доцільності прийняття проєкту закону… має вирішуватися Міністерством освіти і науки України як головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері освіти».
Своєю чергою МОН підтримало документ, але із зауваженнями. Так, Міністерство освіти пропонує, щоб іноземною мовою навчалися іноземці та особи без громадянства, крім тих, хто постійно проживають в Україні.
У своїй статті для ZN.UA Лариса Човнюк також вказала на те, що ухваленням законопроєкту №3717 до українських ЗВО можуть повернути російську мову. У зв’язку з цим громада Києво-Могилянської академії закликала Верховну Раду не підтримувати цей проєкт закону.
Детальніше про небезпеку документу, та про те чи справді іноземців треба приймати до вишів і навчати за окремими правилами, а не за загальними читайте у статті Лариси Човнюк «Як в українські виші можуть повернути російську мову».