Місцева влада може лише посилювати карантин, якщо кількість нових випадків коронавірусу зростатиме, але не може самостійно послаблювати його, наголосив на брифінгу 2 серпня міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Так міністр відреагував на відмову мерів Тернополя і Луцька вводити обмеження, передбачені для регіонів «червоної зони» (зі значним поширенням COVID-19). Нові правила адаптивного карантину почали діяти в Україні з 1 серпня.
«Умови карантину, згідно нашого законодавства, встановлюються урядом, вони прописані у відповідній постанові. Вже на території області або регіону вони можуть лише посилювати, якщо вважають за потрібне. Але в жодному разі законодавство не передбачає, що місцеві органи можуть пом'якшувати карантин», - заявив Степанов.
Напередодні мер Тернополя Сергій Надал оприлюднив допис у Facebook, в якому висловив незгоду з відправкою області до «червоної зони».
«Я не згоден з цим. Ситуація в Україні – складна. Наша держава в червоному списку загалом. Виявляється, що є ще червоніші плями, які визначаються адміністративно. Кому це вигідно? Чи не тому, що тернополяни збирають підписи на захист української мови, а в Луцьку зірвалася «антитерористична операція»? Чи не тому, що відстоювали національну позицію під стінами Верховної Ради в Києві? Виступили проти дистанційного навчання? Це так поводяться з «непокірними» обласними центрами?», - обурився він.
На сьогодні Тернопільська область не входить до п'ятірки антилідерів за розповсюдженням коронавірусу. Тут зафіксовано 3 086 випадків, за останню добу – 51. А показники захворюваності останніми днями знизились.
Увечері 1 серпня пресслужба міськради повідомила про те, що з 3 серпня «Тернопіль працюватиме в звичайному режимі», карантин посилено не буде.
Тернопільського колегу підтримав радник мера Луцька Ігор Поліщук.
««Червоний» рівень означає, що має бути зупинено громадський транспорт, закрито дитячі садочки, заклади громадського харчування, готелі та ін., що своєю чергою призведе до відсутності роботи і засобів до існування у тисяч жителів міста і ще більших недонадходжень до міського бюджету... Луцька міськрада не прийматиме жодних рішень щодо зупинки транспорту або закриття будь-яких закладів. Якщо центральна влада хоче працювати за законом – нехай вводить ПП і тільки тоді вводить обмеження», - написав він у Facebook.
Нагадаємо, 22 липня Кабмін продовжив адаптивний карантин до 31 серпня, але змінив його умови. Окрім обмежень, обов'язкових для всіх регіонів України, з 1 серпня діють додаткові, залежно від того, до якої із зон відноситься та чи інша область.
Регіони з найменшою захворюваністю на COVID-19 – у «зеленій» зоні, а області зі значним поширенням – в «помаранчевій» і «червоній». При зниженні/зростанні захворюваності регіон потраплятиме в буферну «жовту» зону.
Показники для переходу між зонами залишаються незмінними: завантаженість ліжок, кількість тестувань, динаміка росту і коефіцієнт виявлення нових випадків. Однак обчислювати їх буде автоматизоване ПЗ, а самі норми гармонізуються з європейськими.
Минулого місяця епідеміологічна ситуація в Україні значно погіршилася, кількість нових випадків інфікування щодня зростає. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов пояснив цю тенденцію небажанням українців дотримуватися правил профілактики коронавірусу.