Міжнародна та Європейська федерації журналістів просять Зеленського переглянути новий закон про ЗМІ

Поділитися
Міжнародна та Європейська федерації журналістів просять Зеленського переглянути новий закон про ЗМІ © Андрій Товстиженко, DT.UA
Закон розширює державний контроль за ЗМІ.

Українські журналістські організації б'ють на сполох. Новий закон про ЗМІ, підписаний президентом Зеленським, загрожує свободі ЗМІ. Міжнародна та Європейська федерації журналістів (IFJ-EFJ) закликають Європейську комісію та Раду Європи переконати українську владу переглянути закон у консультації з журналістськими організаціями та ЗМІ.

Представницькі профспілки українських журналістів, НСЖУ та IMTUU, засуджують безліч проблемних положень, починаючи з політичної залежності державного регулятора та розширення спектру позасудових санкцій проти ЗМІ.

NTRBC є конституційним органом. Половина його членів призначається президентом, а половина парламентом, який контролюється пропрезидентською більшістю. Державний регулятор ЗМІ явно підпадає під тотальний контроль української влади.

"Ми вітаємо реалізацію Директиви ЄС з аудіовізуальних засобів, яка включена до нового закону", - сказав президент НСЖУ Сергій Томиленко. І ми також вітаємо модернізацію українського законодавства про ЗМІ. Але при цьому влада має вести широкий діалог з журналістами та реальним сектором ЗМІ при введенні нових правил. У минулому українські журналісти завжди були рушієм нових законів про ЗМІ, оскільки бачили в них інструмент захисту свободи слова та професії. Наразі ми не бачимо серед журналістів активних прихильників закону. Скоріше це закон, який спрямований на посилення державного регулювання ЗМІ».

"Українські чиновники через підконтрольні ним ЗМІ розгорнули кампанію з дискредитації тих, хто конструктивно критикує окремі положення закону, замість того, щоб працювати над вадами закону та ініціювати необхідний діалог з професійним сектором", - додав президент IMTUU Сергій Штурхецький.

«Це змушує нас побоюватися того, що на нас чекає після повної реалізації закону: чиновники оголосять тих, хто не згоден з їхнім баченням, ворогами країни чи іноземними агентами. Така перспектива державного та політичного регулювання ЗМІ перебуває у повній суперечності з прагненням українського громадянського суспільства до європейської інтеграції».

"Державний регулятор з такими санкційними повноваженнями, навіть не проходячи через суд, не може перебувати під повним контролем уряду", - заявила президент EFJ Майя Север.

«Союзи журналістів не консультувалися щодо останньої версії закону. Ми закликаємо Європейську комісію та Раду Європи переконати українську владу вступити в діалог із журналістськими організаціями та організаціями ЗМІ. Обов'язок солідарності з українцями перед російським агресором не повинен заважати нам критикувати правові норми, які загрожують свободі друку та праву громадян на доступ до достовірної, плюралістичної та незалежної інформації».

Президент IFJ Домінік Прадалі заявив: «Свобода ЗМІ та плюралізм в Україні перебувають під загрозою через новий закон про ЗМІ, який може створити системні проблеми для демократії у країні, оскільки він розширює державний контроль над ЗМІ. Для українців, які страждають на страшну війну, дуже важливо мати можливість покладатися на достовірну інформацію».

«IFJ разом зі своїми афілійованими особами, NUJU та IMTUU, вже закликав уряд України переглянути новий закон. Сьогодні ми приєднуємося до EFJ та звертаємось до європейських інститутів з проханням переконати українську владу реформувати законодавство та розпочати широкий інклюзивний діалог зі спілками журналістів та медіа-сектором. Ми маємо пам'ятати, що не може бути демократії без незалежної журналістики та вільної преси», — додав Прадалі.

29 грудня президент Володимир Зеленський підписав суперечливий законопроект, який розширює повноваження уряду щодо регулювання засобів масової інформації. Новий закон дозволяє державному регулятору ЗМІ, Національній раді з телебачення та радіомовлення (NTRBC), регулювати друковані та онлайн-ЗМІ, а також Інтернет, телебачення, радіо та онлайн-платформи, такі як YouTube та соціальні мережі. Він також надає державному регулятору ЗМІ право штрафувати ЗМІ, відкликати ліцензії та тимчасово блокувати окремі видання без рішення суду (державний регулятор має право заблокувати доступ до незареєстрованого видання без рішення суду на строк до двох тижнів).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі