Закон про медіа, підписаний Зеленським, на думку журналістів, веде до підриву свободи преси – NYT

Поділитися
Закон про медіа, підписаний Зеленським, на думку журналістів, веде до підриву свободи преси – NYT © Офіс президента
Ухвалення цього закону – один із кроків до вступу України до Євросоюзу. Проте деякі журналісти стверджують, що документ виходить за межі вимог ЄС та обмежує свободу українських медіа.

Закон про медіа, підписаний президентом України Володимиром Зеленським 29 грудня, на думку журналістів, веде до підриву свободи преси, пише американське видання The New York Times.

Зазначається, що Зеленський, чий офіс критикується за «підрив свободи преси», розпорядився розробити цей закон, який посилює регулювання ЗМІ, у 2019 році. Парламент ухвалив закон на початку грудня разом із низкою інших законів, які, за словами депутатів, покликані допомогти країні виконати умови для вступу до Європейського Союзу.

Новий закон розширює повноваження Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, зокрема на онлайн-ЗМІ. Він дає регулятору право штрафувати ЗМІ, відкликати їхні ліцензії, тимчасово блокувати деякі видання без рішення суду та вимагати від платформ соціальних мереж та пошукових гігантів, таких як Google, видаляти контент, що порушує закон.

Однак, на думку деяких українських журналістів, новий закон виходить далеко за межі вимог Європейського Союзу. Вони звинуватили уряд у використанні зобов'язання щодо членства в ЄС як привід для посилення контролю за пресою.

Законопроєкт про ЗМІ викликав і міжнародну критику. У липні генеральний секретар Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєррес назвав положення законопроєкту "примусовими" та "гідними найгірших авторитарних режимів". Комітет із захисту журналістів, некомерційна група, яка виступає за свободу преси в усьому світі, у вересні закликав українських депутатів відмовитися від законопроєкту, заявивши, що він посилює "урядовий контроль над інформацією в той час, коли громадяни її потребують найбільше".

Національна спілка журналістів України перед голосуванням у парламенті попередила, що законопроєкт сприятиме ерозії свобод, які відрізняють Україну від диктаторського режиму Росії.

Проте заступниця голови парламентського комітету з інформаційної політики Євгенія Кравчук спростувала звинувачення у тому, що прихильники законопроєкту використали вимоги ЄС як прикриття для спроби обмежити свободу преси, заявивши, що радикальні зміни в українському законодавстві про ЗМІ назріли давно.

"Цей законопроєкт ширший, ніж директива ЄС, тому що нам необхідно змінити та модернізувати наше законодавство про ЗМІ, яке не змінювалося 16 років. Воно було ухвалено ще тоді, коли інтернету взагалі не було", - сказала вона після ухвалення закону.

Про особливості та ризики законопроєкту про медіа після його ухвалення у парламенті за основу у вересні пояснював медіарист Інституту масової інформації Роман Головенко у матеріалі «Законопроєкт «Про медіа»: набір ризиків та можливостей».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі