Мінімалістська демократія в Україні дає надію на те, що ми будемо розвиватися - Головаха

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Мінімалістська демократія в Україні дає надію на те, що ми будемо розвиватися - Головаха © 5 канал
"Нинішньому поколінню в світлому капіталістичному суспільстві жити, на жаль, не доведеться".

Суть мінімалістською демократії в тому, що є багатопартійна система, є конкуруючі політичні сили і є виборні процедури, які у відносно чесній боротьбі дозволяють виявляти переможців. Але немає масової участі в демократичних процесах. Це просто процедурна демократія. Про це розповів заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха для ZN.UА.

У цьому сенсі, продовжує він, Україна позитивно відрізняється від наших сусідів - Росії та Білорусії. У Росії Чубайс придумав керовану демократію. Потім Сурков придумав суверенну - що хочемо, те з демократією і творимо. У Китаї - демократія народна. Не знаю, як називав свою демократію Лукашенко. Назви - різні, але в світовій практиці визначення у них одне - імітаційні демократії.

Мінімалістська демократія в Україні - дуже важлива відмінність, що дає надію на те, що ми дійсно будемо розвиватися. І ми потихеньку розвиваємося. Уже з'являються громадські організації, які поступово починають контролювати держава. На відміну від 1990-х, вони стають реальними. Це перше.

А друге - схильність до контролю за державою за 30 років в українців суттєво зросла. Це можна побачити в наших моніторингах. Якщо колись можливість контролювати владу люди оцінювали на 3 бали з 5, то зараз ця цінність зросла майже на бал. Істотних змін зазнала після 2014-го, коли люди стали розуміти, що можуть впливати на владу, і це дуже важливо. Щось в нашій країні змінюється в цьому сенсі. Але дуже повільно і непослідовно.

За словами Головахи, неможливо втілити в постфеодальному суспільстві світлі капіталістичні ідеали. У нас класичне постфеодальное суспільство. З правлячим станом, що живе абсолютно за іншими законами, ніж все інше населення. Причому феодалізм у нас був реальним. У царській Росії було станове суспільство (п'ять станів), яке трансформувалося в радянський феодалізм з трьома станами. Ми досі живемо в постфеодальному суспільстві.

Проблема України ще і в тому, що це - селянська держава. Аж до 1970-х років основну частину населення становили селяни і селянські громади зі своїми традиційними відносинами, в яких центральне місце займає кум, тобто родич. Українці досі по-справжньому довіряють тільки родичам. Ну ось, правда, тепер ще армії і волонтерам. І це добре.

Проте психологія нашого традиційного селянського суспільства, насильницьким способом урбанізованого в 60-70-х роках минулого століття, залишилася. Станові забобони феодального суспільства плюс патерналістські забобони традиційного селянського суспільства з кумівством у якості головного принципу - це дуже важкий грунт для зростання розвинутої демократії. Завдяки тому, що історично у нас був досвід військової, козацької демократії, ми зуміли зберегти бажання впливати на владу, змінювати її. А в Росії і Білорусії цього немає. Так що в цьому сенсі ми, навпаки, передові. Ну а те, що погано приживається, то так буде ще довго. Але поступово зміни все одно будуть відбуватися. Так, повільно. Нинішньому поколінню в світлому капіталістичному суспільстві жити, на жаль, не доведеться.

Про цілі оголошеного президентом Зеленським всеукраїнського опитування в день виборів; про сьогодення і майбутнє української та світової демократії; про те, чи готові українці відрізати Донбас, а також про те, чому більшість українців продовжують безтурботно ставитися до пандемії коронавирусу, редактор розділу «Соціум» Алла Коляр розмовляла із заступником директора Інституту соціології НАН України Євгеном Головахою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі