Президент Володимир Зеленський заявив про готовність до прийняття «необхідних рішень» під час проведення наступного саміту лідерів нормандської четвірки для припинення військових дій на Донбасі. Про це він сказав під час зустрічі з радником канцлера Німеччини з питань зовнішньої політики Єнсом Пльотнером і дипломатичним радником президента Франції Еммануелем Бонном у вівторок вранці в Києві.
Як повідомила пресслужба президента, дипломат прибули до Києва після переговорів в Москві, які вони проводили для продовження діалогу в Нормандському форматі
Президент Володимир Зеленський привітав зусилля партнерів для практичного виконання домовленостей лідерів, досягнутих під час Паризького саміту «Нормандської четвірки» у грудні 2019 року.
«Настав час предметно домовлятися про припинення конфлікту, і ми готові до необхідних рішень під час нового саміту лідерів чотирьох країн», – заявив президент України.
В пресслужбі зазначили, що керівник Офісу Президента Андрій Єрмак вказав на необхідність забезпечення дотримання режиму повного припинення вогню, здійснення подальших етапів взаємного звільнення утримуваних осіб та відкриття КПВВ, а також виконання інших рішень Паризького саміту лідерів «Нормандської четвірки».
«Очікуємо, що російська сторона підтримає ці зусилля, а також сприятиме досягненню прогресу у виконанні рішень Паризького саміту «Нормандської четвірки». Проведення чергового саміту в Нормандському форматі дало б серйозний поштовх процесу мирного врегулювання», – заявив Єрмак.
Сторони домовилися продовжити підтримувати контакти в межах Нормандського формату на рівні радників з метою узгодження організації наступного саміту лідерів країн – учасниць Нормандського формату.
Зазначається, що Україна передала німецькому та французькому радникам лідерів країн – учасниць Нормандського формату детальну інформацію щодо імплементації сторонами Мінських домовленостей та рішень останнього саміту 2019 року.
Попередню зустріч міністрів закордонних справ нормандської четвірки, заплановану на 11 листопада, зірвала Росія. Після цього міністр закордонних справ Сєргєй Лавров видав порцію обвинувачень на адресу України та своїх німецького та французького колег, а також оприлюднив на сайті міністерства дипломатичне листування.
Нинішня робота нормандського формату подібна до роботи двигуна на холостому ходу: постійні консультації, конференції, дзвінки, листування, однак жодного просування вперед.Усвідомлюють це і в самому Берліні. В інтерв’ю ZN.UA посол України Андрій Мельник наголошував: справжнім лакмусом для майбутнього формату стане те, чи зможе канцлер Олаф Шольц на початку роботи скликати у Берліні саміт на найвищому рівні.
Велика війна у центрі Європи не потрібна ані Німеччині, ані Франції, яка готується до виборів. Тож активізація переговорів може свідчити про намір якнайшвидше «закрити» українське питання, примусивши Україну до виконання «Мінська» через Норманді.
24 грудня керівник Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що Україна готова виконувати Мінські угоди. Однак виконання політичної частини домовленостей зруйнує Україну. Чому і як цьому зарадити, пояснює Тетяна Силіна у статті «Трупна отрута «Мінська»: три способи уникнути страти України, яку задумав Путін».