Президент Франції Еммануель Макрон прибув до Казахстану в середу, 1 листопада, в межах першого етапу візиту до Центральної Азії — регіону, який довгий час вважався російським “задвірком”, але з початком повномасштабної війни РФ проти України привернув нову увагу Заходу. Про це повідомляє Reuters.
Багатий на нафту Казахстан вже перетворився на альтернативного постачальника для європейських країн після припинення потоків нафти з Росії і став важливою ланкою в новому торговому маршруті Китай-Європа в обхід РФ.
На зустрічі з президентом Казахстану Касим-Жомарт Токаєвим Макрон похвалив країну за відмову стати на бік Москви у війні проти України і заявив, що обидві країни підписали ділові угоди, в тому числі декларацію про наміри партнерства у сфері рідкоземельних елементів і рідкісних металів.
Росія висловила стурбованість зростанням дипломатичної активності Заходу в колишніх радянських країнах Центральної Азії. Минулого тижня міністр закордонних справ РФ Сєргєй Лавров заявив, що Захід намагається відштовхнути від Москви її "сусідів, друзів і союзників".
"Я в жодному разі не недооцінюю геополітичні труднощі, тиск, який дехто може чинити на вас. Франція цінує шлях, яким ви йдете для своєї країни, відмовляючись бути васалом будь-якої сили і прагнучи будувати широкі та збалансовані відносини з різними країнами в інтересах вашого народу. Така філософія близька Франції", - сказав Макрон Токаєву.
"Ми поважаємо наших друзів, ми тут, коли вони потребують нас, і поважаємо їхню незалежність. У світі, де великі держави хочуть стати гегемонами, і де регіональні держави стають непередбачуваними, добре мати друзів, які поділяють цю філософію”, - сказав Макрон.
Окрім нафти, Казахстан є великим експортером урану, і французька компанія Orano вже має спільне підприємство з ядерною компанією "Казатомпром".
"Ми можемо назвати ваш візит історичним, дуже важливим", - сказав Токаєв Макрону.
Казахстан і Узбекистан, куди Макрон вирушає далі, відмовилися визнати анексію РФ українських територій і пообіцяли дотримуватися західних санкцій проти Москви, називаючи при цьому як Росію, так і західні країни, такі як Франція, своїми стратегічними партнерами.
Politico писало, що візит Макрона має на меті розширити вплив Франції в регіоні, який має тісні зв’язки з Росією, а тепер ще й стає ближчим до Китаю.