Макрон шукає ядерні угоди на задньому дворі Росії — POLITICO

Поділитися
Макрон шукає ядерні угоди на задньому дворі Росії — POLITICO © Présidence de la République France/Президент Республіки Франція/flickr
Президент Франції сподівається забезпечити постачання урану із Казахстану і Узбекистану.

Президент Франції Еммануель Макрон у середу відвідає Казахстан і Узбекистан, де він сподівається підписати низку угод для забезпечення ураном французьких атомних станцій, пише POLITICO.

Наразі фіксується зростання геополітичної напруженості щодо поточних основних постачальників урану до ЄС: Нігеру та Росії.

За словами представника Єлісейського палацу, візит Макрона має на меті розширити вплив Франції в регіоні, який має тісні зв’язки з Росією, а тепер ще й стає ближчим до Китаю.

Казахстан і Узбекистан є відповідно найбільшим і третім за величиною постачальниками урану, який використовується в якості для палива атомних станцій у Франції

Влітку військова хунта захопила Нігер, який забезпечує 15% потреб Франції в урані, що викликало питання щодо того, чи може ця африканська країна й надалі залишатися надійним джерелом. Після вторгнення Росії в Україну  питання імпорту урану з Росії так само викликає питання.

«Нігер викликає питання, Росія може викликати питання в довгостроковій перспективі, якщо ЄС накладе санкції на ядерний сектор. Візит Макрона до Центральної Азії допомагає передбачити ці занепокоєння», – вважає Фук-Вінь Нгуєн, експерт з енергетики Інституту Жака Делора в Парижі.

Російська ядерна галузь поки що не потрапила під санкції ЄС, однак країни-члени продовжують відвертатися від Москви. Кількість урану, імпортованого ЄС з Росії, минулого року впала на 16% порівняно із 2021 роком, тоді як обсяги імпорту з Казахстану зросли більш ніж на 14%.

На початку цього року Єржан Муканов, генеральний директор державної ядерної компанії країни «Казатомпром» повідомив про зростння інтересу з боку Європи, і що Казахстан має намір стати значним учасником європейського ядерного ринку.

Французька атомна компанія Orano активно працює в Казахстані, де вона з 1990-х років експлуатує уранові шахти, а нещодавно — і в Узбекистані. Президент Orano Клод Імаувен супроводжує Макрона в його поїздці разом з 14 іншими французькими керівниками,  у тому числі Люка Ремонта, керівника французького енергетичного гіганта EDF.

Офіційний представник Єлисейського палацу повідомив, що під час поїздки буде оголошено про нові контракти та ділові партнерства, зокрема в енергетичному секторі. 

EDF також позиціонує себе як постачальника ядерних реакторів для першої атомної станції в Казахстані.

Наразі Брюссель змагається з Китаєм за вплив у регіоні через інвестиційні програми, зосереджені на інфраструктурі. 

І Казахстан, і Узбекистан отримують вигоду від китайських інвестицій в рамках пекінської ініціативи «Один пояс, один шлях», і їхні президенти мають намір відвідати зустріч високого рівня у Пекіні в жовтні. 

ЄС намагається отримати вплив на обидві країни, залучаючи їх до співпраці та інвестиційних проектів у рамках своєї ініціативи Global Gateway, яка є відповіддю блоку на «Один пояс, один шлях».  

Не секрет, що Захід, а передусім США, побоюються союзу КНР і росії. І путін вирішив на цьому страху зіграти: на додачу до ядерного шантажу тепер він погрожує американцям політичним і військовим блоком із Китаєм. Раптом Вашингтон настільки боїться такого сценарію, що змусить Україну піти на переговори?

На саміті в Пекіні путін і Сі старанно демонстрували єдність. Але чи можна вже говорити про союз росії та Китаю?

Читайте про це в статті Віктора Константинова «Із чим Путін приїхав від Сі й чим це загрожує Україні?».

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі