"Маємо реалізувати запит на справедливість", - Мамедов про процедуру заочного розслідування воєнних злочинців

Поділитися
© Прокуратура АР Крим та міста Севастополя
Спецпроцедура дозволяє в умовах фізичної відсутності особи провести розслідування, завершити слідство та направити обвинувальний акт до суду.

Якщо раніше суди розглядали лише "заочні" справи, подані до кінця 2018 року, то сьогодні органи прокуратури та правопорядку мають можливість повноцінно повернутися до застосування механізму притягнення до кримінальної відповідальності винних у вчиненні воєнних злочинів та злочинів проти людяності на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу. Про це у колонці для "Української правди" написав заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов. 

Він зазначив, що специфіка розслідування серйозних порушень міжнародного гуманітарного права та грубих порушень прав людини – а йдеться про умисні вбивства, тортури, насильницьке зникнення або нелюдське поводження з цивільними та військовополоненими, незаконну депортація та колонізацію, примусову мілітаризацію, невибіркові обстріли цивільного населення та об’єктів – полягає у відсутності доступу до територій, потенційних злочинців та неможливості проведення низки слідчих дій. 

"Тому при отриманні доказів заочне провадження – єдиний можливий дієвий механізм притягнення до відповідальності, якщо підозрюваний переховуються на тимчасово окупованій території чи у державі-агресорі", - написав Мамедов.

При цьому підозрюваними можуть бути не лише громадяни України, представники незаконних збройних формувань РФ або окупаційних адміністрацій, а й політичне та військове представництво цієї країни. 

Таким чином, спецпроцедура дозволяє в умовах фізичної відсутності особи провести розслідування, завершити слідство та направити обвинувальний акт до суду.

Як приклади, Мамедов наводить справу представника президента РФ у так званому "Кримському федеральному окрузі", який обвинувачується у посяганні на територіальну цілісність України, підбурюванні до держзради та розв’язанні та веденні агресивної війни, а також справу MH17, що розглядає Окружному суді Гааги в судовому комплексі "Схіпхол".

Заступник генпрокурора підкреслив, що для початку розслідування в межах даного механізму достатньо таких підстав, як:

  • ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду без поважної причини більш як два рази;
  • перебування на території держави-агресора або на тимчасово окупованих територіях України.

"І ще важлива норма – обов’язкова публікація на сайті Офісу Генерального прокурора даних щодо підозрюваних, до яких застосована спецпроцедура заочного розслідування", - додав Мамедов.

Мамедов наголосив, що наразі провадження щодо резонансних справ Наталії Поклонської, Сергія Аксьонова, Володимира Константинова, Ігора Безлера, Ігора Гіркіна та інших розблоковані. 

Як повідомлялося, з листопада 2018 року, з початком запуску Держбюро розслідувань, правоохоронні органи та органи прокуратури були обмежені в проведенні розслідування і судового переслідування осіб, які вчинили злочини в окупованих Криму та Донбасі, оскільки Україна не має доступу до цієї території. Зокрема, йдеться  про військові злочини і злочини проти людяності. Крім того, як правило, потенційні злочинці переховуються від правосуддя в РФ або на непідконтрольних уряду територіях.

До набрання чинності закону для початку процесу спеціального заочного кримінального переслідування підозрюваного, необхідно, зокрема, було оголосити його в міжнародний або міждержавний розшук.

При чому Інтерпол найчастіше відмовляється оголошувати в міжнародний розшук осіб, підозрюваних у правопорушеннях на тимчасово окупованих територіях, через політичну складову. До 2018 року достатньою підставою для застосування заочної процедури було переховування особи від слідства більше 6 місяців або наявність даних про перебування на тимчасово окупованій території. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі