Чотири підсанкційні літаки, якими народні депутати Віктор Медведчук і Тарас Козак (ОПЗЖ) користувались для польотів до Москви, вилетіли з України ще до оприлюднення обмежень Ради національної безпеки і оборони, повідомляє «Радіо Свобода».
Літакам із державними та реєстраційними знаками T7-GEM, T7-BRG, T7-ABC, T7-CIF, T7-GLT анульовано дозволи і плани на виконання польотів та заборонено видавати відповідні дозволи протягом трьох наступних років, розповіли журналістам у Державній авіаційній службі України.
Про чотири з п'яти перелічених у рішенні РНБО літаків відомо таке:
- Повітряне судно T7-BRG – літак Гольфстрім G450, який офіційно належить підсанкційній компанії Gold Natural Group Limited. Ним користувався партнер Медведчука, народний депутат Тарас Козак (ОПЗЖ), який також потрапив під санкції і нині оскаржує їх у Верховному суді. 29 січня літак вилетів з аеропорту Жуляни до Аліканте (Іспанія);
- Повітряне судно T7-ABC належить підсанкційній компанії Klodius Investments Limited, зареєстрованій на Британських Віргінських островах. Компанією володіє Оксана Кушнір – дружина президента Київміськбуду Ігоря Кушніра, який вважає санкції помилкою. 14 лютого літак вилетів з аеропорту Жуляни до швейцарського Цюриху;
- Повітряне судно T7-CIF належить підсанкційній компанії Sandgate Commerce ltd, літак пов'язують із бізнесменом та ексдепутатом Віталієм Хомутинніком. Сам депутат вважає обмеження «непорозумінням» і готує звернення до РНБО. 14 лютого літак вилетів з Борисполя до столиці Австрії.
- Повітряне судно T7-GLT зареєстроване на Whpa Avia Ltd на Віргінських островах. Підтверджених даних про кінцевого власника цієї компанії немає, однак за даними ЗМІ, ним може бути російський бізнесмен Сєргєй Сударіков, наближений до президента РФ Владіміра Путіна та голови «Роснєфті». 25 січня літак вилетів із Жулян до литовського Вільнюса.
- Даних про перебування і останній переліт T7-GEM у Державіаслужбі не надали. Літак належить компанії Evirer Ltd, зареєстрованій в ОАЕ. За даними програми «Схеми», цим літаком неодноразово користувався Віктор Медведчук.
Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом ввів у дію рішення РНБО про накладення п'ятирічних санкцій на телеканали ZiK, NewsOne, «112 Україна» та їх формального власника – члена парламентської фракції ОПЗЖ Тараса Козака. Під санкціями також опинилися літаки Козака і Віктора Медведчука, на які вони регулярно літали в Москву в обхід заборони на пряме авіасполучення з РФ.
Санкції передбачають блокування активів, економічної і фінансової діяльності, анулювання ліцензій. Підставою для санкцій стала причетність компаній Козака до закупівель вугілля в ОРДЛО, що розцінюється як фінансування тероризму.
19 лютого РНБО ввела санкції проти 19 компаній, п'яти росіян і трьох громадян України: Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко, а також Наталії Лавренюк – фактичної дружини Тараса Козака. Підставою для санкцій проти Марченко і Лавренюк стало те, що їм належить нафтопереробний завод у РФ, що постачає продукцію терористичним угрупованням «ДНР» і «ЛНР».
РНБО також ініціювала повернення державі ділянки газопроводу «Самара - Західний напрямок», який у 2017 році перейшов у власність Медведчука.