За останні 20 років стало зрозуміло, що складні проблеми вимагають складних рішень, а універсальні рішення не працюють. Ми не можемо застосовувати ті самі стандарти, які працюють у країнах уставленої демократії та міцної системи правосуддя в тих країнах, які щойно вийшли з комунізму і переходять до уставленого верховенства права. Про це під час пресконференції Democracy in action: Zero corruption conference заявила Лаура Штефан - виконавча директорка Експертного форуму у Румунії.
"Якщо система правосуддя зациклена всередину, не казатиму корумпована, коли є люди, які мають зв'язки через те що вони разом виросли та разом формувалися в політиці під впливом певних олігархів, тоді невірно припускати, що такі люди зможуть подолати складні проблеми - чи то корупція на найвищому рівні, чи організована злочинність. На мою думку, нам потрібно напрацювати рішення, які насправді відображали б наші фактичні виклики", - пояснює Штефан.
За її словами, якщо подивитися трохи в дальшій перспективі, то можемо сформулювати питання так: чи реформа правосуддя обмежена, чи тільки ми знаємо специфіку ситуації? Чи тільки політики повинні обирати суддів, чи це те, що вимагає суспільного обговорення? Можливо, до обговорення варто долучити представників громадянських організацій, адвокатури, людей, які цікавляться системою правосуддя і не належать до правничої професії.
"Очевидно, так. Тоді як переконатися, що ці люди не будуть служити політикам та олігархам? Бо це наступна загроза. Що, якщо вони служитимуть інтересам саме тих, кого ми хотіли не допустити до системи правосуддя, і це тривога, яку я чую від моїх колег, - пояснює Штефан. - Останнє питання, чи закони, які відповідають західним стандартам, зможуть змінити суспільство. На жаль, ні. Для цього потрібні люди. Тому що ці закони стали окозамилюванням. Ми не те, що їх не виконували, ми просто в них не вірили. Вони існували, щоб просто сказати "зроблено". Це вимагає глибшого розуміння стандартів, щоб вони увійшли в систему переконань", - додала Лаура Штефан.
Вона також позитивно оцінила залучення міжнародних експертів до формування органів суддівського самоврядування.
“Однозначно цей варіант довів свою ефективність. Я не думаю, що тут мають місце будь-які порушення. Це звичайно аргумент, який використовують опоненти такої реформи (судової реформи - ред.). Коли ми зачинаємо такі важливі зусилля, потрібно залучити міжнародні організації, які б розуміли, що цей процес вимагає часу, послідовності та рішучості. Це не ситуація, яку можна вирішити раз і назавжди. Тут є певна тимчасовість процесу”, - зазначила Штефан.
Також під час цієї пресконференції почесна президентка Венеційської комісії Ради Європи Ганна Сухоцька заявила, що більшою проблемою ВРП є політизація суддів, а не корупція. Вища рада правосуддя повинна бути автономним органом.