Переговори щодо повернення Росії права голосу у Парламентській асамблеї Ради Європи активізувалися ще на початку 2019 року і для цього російська влада мала виконати три умови: повернути Україні полонених моряків, надати доступ Комісару Ради Європи з прав людини у Крим і сплатити внески, заявив постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба.
Він зазначив, що після Європа дала зрозуміти Росії, що вона зможе повернутися і без цих умов. Тому нота МЗС РФ у МЗС України щодо моряків з'явилася не через рішення ПАРЄ відновити права делегації з Росії, а тому що закінчився крайній термін, наданий Міжнародним трибуналом ООН.
"Просто так збіглося в часі, що в ніч з 24 на 25 червня якраз ухвалили цю резолюцію, а 25 спливав термін. Тому я підтверджую, що тема моряків в ПАРЄ лунала. Але я переконаний, що, Росія не збиралася виконувати ці три вимоги, бо вони розуміли, що коаліція на їхню користь вже зайшла в такий стан, коли поверне їх без жодних поступок. Я думаю, сталося саме так", - сказав Кулеба в ексклюзивному інтерв'ю "Час. Підсумки тижня" на "5 каналі".
Заява Клімкіна, очевидно, є реакцією на недавню публікацію "Європейської правди". За даними видання, повернення РФ до ПАРЄ стало частиною великих негласних домовленостей. За цим планом, Захід повертає Росії повноваження в ПАРЄ навіть без жодних винятків. Росія у відповідь знаходить схему звільнення моряків і допускає до анексованого Криму моніторингову місію Ради Європи. І, звичайно, Москва відновлює платежі в бюджет РЄ, де вона вже накопичила борг близько 70 млн євро.
Однак Кремль не надав Україні гарантій повернення моряків і висунув додаткові вимоги, які зводилися до фактичного визнанням російської юрисдикції над анексованим Кримом і територіальними водами України.
Голова МЗС Павло Клімкін у відповідній ноті нагадав росіянам, що Міжнародний трибунал з морського права зобов'язав РФ звільнити моряків і повернути кораблі без будь-яких додаткових умов.
Президент Володимир Зеленський скликав екстрений брифінг, на якому звинуватив Клімкіна у зриві звільнення моряків і висловив обурення, що тест ноти МЗС не був з ним погоджений.
Міністр, у свою чергу, назвав висунуті Росією умови "дипломатичною пасткою", в яку потрапили президент і його команда. З Климкиным погодився спецпредставник Держдепартаменту Курт Волкер, назвавши вимоги Росії проявом неповаги до ООН.