Конституційний суд України, скасувавши більшу частину антикорупційної реформи, задовольнив примха деяких народних депутатів. Крім того КСУ просто знищив своїм рішенням Національне агентство по запобіганню корупції і електронне декларування чиновників.
Про це йдеться в заяві Transparency International Ukraine.
Як відзначають в TIU, КСУ ухвалив це рішення, незважаючи на те, що народні депутати - автори подання - в обґрунтування поклали "маніпулятивні затвердження, істотно спотворювали сенс, і вибірково посилалися на законодавство".
В організації наголошують, що КСУ знадобилася всього лише тиждень, щоб "всебічно досліджувати" науково-експертні позиції і пояснення від ряду інститутів і експертів.
«І це при тому, що деякі позиції, спрямовані в КС, вкрай об'ємні, з огляду на складність справи. Тільки позиція Назка була викладена на більш ніж 120 сторінках », - відзначають в Transparency International Ukraine.
"Рішення Конституційного суду спровокує значний відкат антикорупційної реформи в Україні. Адже ці норми законодавства формували основи системи боротьби з корупцією, яка визнана однією із загроз національній безпеці. Крім втрати підзвітності чиновників, тисячі посадових осіб залишаться без покарання за брехню в декларації", - підсумував виконавчий директор в Transparency International Ukraine Андрій Боровик.
У підсумку, наголошується в заяві, таке рішення Конституційного суду призведе до ряду критичних змін - загрозу безвізу, неотримання необхідного для виживання траншу МВФ і нівелювання антикорупційної реформи.
У Transparency International Ukraine закликали президента Зеленського невідкладно взятися за цю свою обіцянку. Хоча новий закон вже не вплине на тих чиновників, чиї декларації поки були під прицілом, відзначили в організації.
Нагадаємо, своїм рішенням від 27 жовтня КС скасував кримінальну відповідальність за завідомо недостовірне декларування або умисне неподання декларації (до 2 років в'язниці).
Також суд визнав неконституційними повноваження Назка з контролю і перевірки декларацій, відкритого цілодобового доступу до реєстру декларацій, проведення моніторингу способу життя. Також фактично скасовані права уповноважених осіб Назка і завдання уповноважених підрозділів (осіб) з питань запобігання та виявлення корупції.
Неконституційними тепер є повідомлення про суттєві зміни в майновому стані декларантів, а також стаття закону "Про запобігання корупції" про відповідальність за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення.
Суд позбавив Назка багатьох прав, зокрема мати доступ до реєстрів, складати протоколи про адміністративні правопорушення, вносити приписи про порушення вимог антикорупційного законодавства, проводити "антикорупційні" перевірки в державних органах (зокрема щодо захисту викривачів), звертатися до суду з позовами (заявами ) по визнання незаконними нормативно-правових актів тощо.
Рішення набрати чинності з моменту ухвалення і оскарженню не підлягає.
27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційної платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону ряду положень антикорупційної реформи.
Представник президента в КСУ Федір Веніславський заявив, що рішення КСУ може нести негативні наслідки для європейської інтеграції України.
А представник Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря зазначила, що рішення було прийнято з «кричущих процесуальними порушеннями» і сумнівно за змістом. Також, за її словами, воно може спровокувати міжнародний скандал.
Своєю чергою колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що рішення КСУ є регресом в контексті євроінтеграції України.
Національне агентство з попередження корупції в 18 годин 28 жовтня закрило реєстр електронних декларацій.