Кожара запропонував відійти від осі "Схід-Захід" і подивитися на Південь

Поділитися
Кожара запропонував відійти від осі "Схід-Захід" і подивитися на Південь Глава українського МЗС по-іншому "поглянув" на Чорне море © ЧЕСНО.Музей "Великодня гречка"
Глава українського МЗС розповів про перспективи співпраці України з країнами Чорноморського регіону.

Міністр закордонних справ Леонід Кожара запропонував трохи відійти від звичайного акцентування уваги на осі "Схід-Захід" і поглянути на Південь.

Про це Кожара написав у своєму блозі на "Українській правді".

Замітка міністра під назвою "Чорне море: погляд з Михайлівської" присвячена головуванню в Організації Чорноморського Економічного Співробітництва (ОЧЕС).

Кожара відзначає, що на півдні розташовані стратегічні партнери України Азербайджан і Грузія, важливі партнери-члени ЄС - Болгарія, Румунія і Греція - а також стратегічний партнер Туреччина, "відносини з якою набувають надзвичайної динаміки і мають велику перспективу".

"Південне зарубіжжя України, з одного боку, - гігантський постійно зростаючий економічний і транспортний, у тому числі енергетичний, вузол. З іншого боку, заморожені конфлікти, суперечки і навіть відкрита конфронтація позначаються на безпеці величезного простору Азії, Європи і Америки, не кажучи вже про кавказький або балканський субрегіони", - пише Кожара.

Він пов'язує з ОЧЕС значні можливості для України. Зокрема, Кожара вказує, що одним з пріоритетів Києва є створення регіональної зони вільної торгівлі.

"Україна має намір запропонувати ініціативи щодо спрощення процедур торгівлі в рамках ОЧЕС, створення уніфікованої системи єдиного вікна і створення спеціального інформаційного ресурсу нотифікацій", - зазначив міністр.

Однією з ключових тем він вважає транспорт.

"Спільно з Росією, а останнім часом і за підтримки Туреччини, ми просуваємо ідею розвитку інтермодальних перевезень в регіоні. Що це значить? Це означає, наприклад, перетворення української залізниці на інтегровану частину світового транспортного комплексу. Це дозволить швидше доставити морський контейнер, завантажений на залізничну платформу, скажімо у Клайпеді, у, наприклад, Пакистан або Єгипет", - розповів глава МЗС.

Він також відзначив необхідність розвитку співпраці між ОЧЕС і Євросоюзом. На думку Кожари, фінансування з боку ЄС допомогло б реалізувати численні регіональні проекти - від дослідження і захисту пам'яток історичної та культурної спадщини (у тому числі на дні Чорного моря), до таких великих інфраструктурних проектів, будівництво Чорноморської кільцевої автомагістралі.

"У рамках постійного діалогу ОЧЕС-ЄС не обійти і візове питання. Україна солідарна з державами Чорноморського регіону, які не можуть погодитися з тим, щоб країни ЄС використовували цей інструмент в економічній політиці, створюючи таким чином переваги, наприклад, для своїх автоперевізників", - підкреслив Кожара.

Міністр також бачить значні можливості у сфері інвестицій у діяльності Чорноморського банку торгівлі та розвитку.

"В Україні, зокрема, за участю ЧБТР фінансується 14 проектів із загальною сумою позики 173 131 900 євро. При цьому на 1 євро, сплачений Україною, припадає приблизно 5,86 євро, отриманих для кредитування українських проектів як державного, так і приватного сектору", - зазначив глава українського зовнішньополітичного відомства.

Нагадаємо, нещодавно колишній міністр регіонального розвитку і будівництва України Василь Куйбіда у своїй статті для DT.UA висловив думку, що крім глобального вектора розвитку "Захід – Схід" для Києва надактуальним є напрямок "Північ-Південь" (поза Росією).

На думку Куйбіди, спробою реалізувати цю геополітичну ідею було певною мірою створення міждержавного об'єднання ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан і Молдова), "щоправда, згодом за інспірацією Росії, через боягузтво і продажність української еліти", перспективна ідея інтеграції Чорноморського регіону не знайшла свого втілення".

Куйбіда запропонував для того, щоб зробити цей проект життєздатним, відродити його в повноформатному вигляді - додавши до названих чотирьох суб'єктів потужні країни Балтійського регіону Польщу і Швецію, і регіонального лідера Чорноморського басейну - Туреччину. !zn

Читайте також:

В ООН радять Україні повчитися у Туреччини та Малайзії

Екс-міністр Куйбіда запропонував для України нову вісь розвитку - "Північ-Південь"

Російський екс-міністр заявив, що Росія буде в Євросоюзі раніше України

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі