Косово отримало необмежений суверенітет: міжнародний контроль за незалежністю припинений

Поділитися
© teh.net
Міжнародна керівна група (МКГ) по Косово, в яку входять 25 держав, що визнали самопроголошену республіку, прийняла на засіданні в Пріштіні рішення про припинення міжнародного спостереження за незалежністю цієї країни.

Час "керованої незалежності" 3підійшов до завершення. 10 вересня голландський дипломат Пітер Фейт, який очолював міжнародну групу з управління Косово, офіційно закрив свій офіс. У його обов'язки входив міжнародний контроль за незалежністю Косово і реалізація плану "керованої незалежності", який розробив колишній спецпредставник ООН Мартті Ахтісаарі. Тепер наймолодша держава в Європі отримає необмежений суверенітет.

План Ахтісаарі дав Косово, що домагалося незалежності від Сербії, право на власну конституцію, прапор і гімн, можливість створити свою "багатонаціональну і професійну" армію, поліцію і спецслужби. Концепція "керованої незалежності" дозволяла Косово укладати міжнародні договори і "домагатися членства в міжнародних організаціях". План Ахтісаарі гарантував права сербської меншини, офіційними мовами Республіки Косово були проголошені албанська і сербська.

Концепція, зокрема, передбачала, що після проголошення незалежності колишньої сербської провінції у лютому 2008 року міжнародна група з управління Косово могла змінювати законодавчі акти і рішення косовської влади. Але офіс Фейта жодного разу своїм правом вето не скористався: косовські законодавці дотримувалися плану Ахтісаарі. Серед іншого, Косово було заново розділене за територіальною ознакою, в районах з переважно сербським населенням було створено п'ять нових громад. Видані закони про захист культурної і релігійної спадщини.

Завершуючи місію, Фейт заявив про те, що Косово перетворилося на "сучасну багатонаціональну демократію". До висновку про те, що умови для припинення "керованої незалежності" виконані, дійшла в липні і міжнародна група з управління Косово, куди входять більшість країн ЄС, а також США і Туреччина. Але ось усередині самого Косово мало хто поділяє оптимізм міжнародних дипломатів.

Косовські албанці, які бажали незалежності, розчаровані, перш за все, тим, якою стала їхня держава. "Ніколи не міг подумати, що держава може бути так далеко від своїх громадян. Раніше ми ненавиділи сербську владу, тому що вважали їх окупантами. Але почуття ненависті залишилося", - говорить 40-річний вчитель-албанець Арбен Веселай. Він скаржиться на корупцію, високі податки, стагнацію місцевої економіки.

Що вже казати про північ Косова, де компактно проживає сербська меншина. Серби, які живуть там, а їх, за оцінками Світового банку, залишилося лише 7 відсотків від загального населення, фактично не визнають косовську владу. У північній частині міста Митровица вони побудували барикади, які заважають вільному пересуванню солдатів з багатонаціональних стабілізаційних сил в Косово (KFOR). У північних районах реалізація плану Ахтісаарі була практично саботована.

"Проблеми залишилися ті ж, що були 13 років тому. Перш за все, це безпека жителів Митровици", - каже 55-річний боснієць Джелаль Хама. "У північному Косово залишаються державні інститути Сербії. Народ налаштований рішуче: жити в Сербії і поважати сербську конституцію, яка розглядає Косово як частину своєї держави", - говорить Марко Якшич, косовський серб і член сербського парламенту. Нагадаємо, що Сербія, як і раніше, не визнає Косово як незалежну державу і вважає його автономною областю.

Після закриття Міжнародного цивільного офісу в Косово залишаться понад 5000 тисяч солдатів KFOR, а також близько 1250 юристів і поліцейських, які виконують місію Євросоюзу EULEX. 7 вересня командування силами KFOR взяв на себе німецький генерал-майор Фолькер Хальбауер (Volker Halbauer). Йому доведеться зіткнутися з ситуацією, яку ще на початку серпня його попередник, інший німецький генерал Ерхард Древс (Erhard Drews) назвав "ганьбою", маючи на увазі сербські барикади в Митровици, що ділять місто на "албанський" південь і "сербську" північ. Спроби знищити барикади регулярно закінчувалися нічим.

Враховуючи, як і раніше, напружену ситуацію на півночі Косова, НАТО попросила підкріплення для багатонаціональних стабілізаційних сил в Косово, це буде резервний германо-австрійський батальйон у складі близько 700 осіб. Більше 500 з них - солдати бундесверу. "Командувач KFOR, як і раніше, вважає можливим нове погіршення ситуації", - пояснило командування косовської місії бундесверу в Потсдамі. Німецькі та австрійські солдати прибудуть в республіку в кінці вересня. !zn

Читайте також:

20 тисяч косовських сербів хочуть стати громадянами Росії

Белград і Приштина домовилися про статус Косово

Президент Косово пішов у відставку

Катар визнав незалежність Косово від Сербії

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі