«Конституція США не працює і Америка без зміни системи влади може через 20-25 років розпастися» - глава Центру конституційної демократії Університету Індіани

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
«Конституція США не працює і Америка без зміни системи влади може через 20-25 років розпастися» - глава Центру конституційної демократії Університету Індіани © Reuters
Девід Вільямс зазначив, що у США точно не знають, скільки радикалів сьогодні в країні. Їх може бути і всі 40%. Якщо це так, то рано чи пізно це підірве країну зсередини.

Кожне суспільство травмовано по-своєму. У США це Північ/Південь, громадянська війна, вбивство поліцейським Джорджа Флойда, захоплення Капітолію минулого року. Це речі одного порядку. Сполучені Штати неабияк штормить і не лише економічно. В інтерв'ю для ZN.UA глава Центру конституційної демократії Університету Індіани (США) Девід Вільямс заявив про те, що Конституція США вже не працює і Америка без зміни системи влади може через 25-30 років розпастися. При цьому за його словами, Україні буде простіше створити нову Конституцію, ніж США, адже нам не заважає минулий успіх, який дозволить Америці тверезо мислити.

«Насправді відповідь дуже проста: наша Конституція вже не працює. Вона не стримує ті виклики, які існують в розділеному суспільстві. І ми потребуємо нової Конституції, можливо, навіть більше, ніж ви. Америка має Конституцію XVIII століття, яка абсолютно не підходить XXI сторіччю. Велика й основна перевага американської Конституції в тому, що, крім невеликого писаного тексту, існують неписані традиції, які складалися століттями. І вони допомагали нам не з'їхати в кювет в непрості часи нашої історії», - заявив Вільямс.

Однак, за словами експерта, правління Дональда Трампа показало, що коли президент стає позитивістом (правовий позитивізм зводить будь-яке право до писаних норм, чинним в дану епоху і в даному суспільстві, не звертаючи уваги на те, справедливо це право чи ні. - ред. ) і каже, що неписаних правил немає, то писаний текст не витримує такого випробування. При цьому Вільямс зазначив, що Трамп не був першим.

«Американські політики ще в 90-ті роки почали порушувати неписані норми. Їх часто називають відбійниками на дорозі. В основному це були республіканці, але не тільки. Проблема наростала як снігова куля, і сьогодні очевидно, що в писаному тексті дуже мало запобіжників, здатних утримати Америку на одного разу обраному шляху. І ми в Америці не менше вас потребуємо парламентської системи. Тому, що президентська провокує лобові зіткнення і конфлікти, тому що в президентських системах переможець отримує все. У нас сьогодні відсутня система компромісу. І ми повинні замінити нашу виборчу систему пропорційним представництвом на тих же підставах. Сьогодні ти можеш виграти всього два голоси в своєму виборчому окрузі, але отримуєш все. Це неправильно», - додав глава Центру конституційної демократії Університету Індіани.

Девід Вілсон вважає, що США стали заручниками успіху, коли в минулому створили в Америці певний ізоляціонізм. За його словами, багато американців взагалі не знають, що існують непрезидентські системи і пропорційні представництва в парламенті.

«І зараз, коли система дала збій, ми почали думати про можливі альтернативи. Америка завжди була настільки багатою і могутньою, що ми звикли думати: світ повинен вчитися у нас, а не ми у нього. Але те, що сталося за президентства Трампа, показує - наша система далеко не найкраща. На жаль, при тому що ми критично потребуємо нової конституції, шанси на її розробку і прийняття - примарні. І це буде мати серйозні наслідки для всього світу. Політика, що продукує прямі лобові зіткнення, при втраті неписаної політичної культури може привести до того, що через 20-25 років Америка розпадеться. І це буде глобальний «землетрус» з наслідками в кожній частині світу», - додав експерт.

Вільямс зазначив, що ніколи не зустрічався з Трампом, але особисто знає чинного президента США Джо Байдена. Експерт описав його дуже компетентною людиною, яка часто приймає правильні рішення.

«Ймовірно, його прихильники з полегшенням зітхнули, вирішивши, що Трампа підтримує невелика група фанатиків, готових захоплювати Конгрес і вбивати людей. Ми точно не знаємо, скільки радикалів сьогодні в Америці. Десять років тому я б вам сказав, що п'ять відсотків. Сьогодні - не менше 20. Але їх може бути і всі 40 відсотків. Якщо це так, то рано чи пізно це підірве країну зсередини. Насправді зараз ми маємо дуже погану Конституцію. І неадекватні закони. Інституції часто не спрацьовують», - додав Вільямс.

На зауваження, що це дуже смілива заява для американця експерт зазначив, що «рано чи пізно доведеться визнати, що Америку утримують в якихось рамках виключно залишки старої політичної культури, до якої звикла більшість. Але вона стискається як шагренева шкіра».

«Коли до мене приходять студенти на першу лекцію, вони впевнені, що у американців найкраща в світі Конституція. Але до завершення курсу конституційного права це уявлення у них розвіюється. Американська Конституція існує як міф, за яким ховається дуже неприваблива реальність», - додав глава Центру конституційної демократії Університету Індіани.

За словами Вільямса, якщо провести паралель між Америкою і Україною, то Українській державі набагато легше вирулити, створити суспільний договір, домовитися про нові правила управління своєї політії і закріпити ці правила в новій конституції.

«Вам не заважає минулий успіх. Ви можете писати все фактично з чистого аркуша. Америка - ні. Минулий успіх не дає нам тверезо сприймати реальність», - підсумував Вільямс.

З главою Центру конституційної демократії Університету Індіани поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

Нагадаємо, Девід Вільямс вважає, що Україні потрібна парламентська система держуправління і нова Конституція. Головною загрозою принципом поділу влади і українській демократії він назвав інститут президентства.

За словами експерта, для створення нової Конституції, безумовно, потрібна політична і громадська воля. Вільямс пояснив, куди потрібно докласти зусиль, щоб створити нову Конституцію, яка дозволить збалансувати владу в країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі