Свого часу президент Володимир Зеленський назвав Угорщину та Німеччину серед країн, які голосують проти України в ЄС. В інтерв'ю ZN.UA віцепрем'єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина сказала, що таких країн побільшало.
"Але шлях до членства в ЄС не може бути простим. Тому ми домовилися з президентом, що будемо щотижня проговорювати динаміку процесу: перелік цих країн постійно змінюється, оскільки деякі держави (які я не хотіла б називати) усвідомлюють, що Україна — велика країна, яка стане конкурентом. Усвідомлення того, що Україна стане частиною ЄС, змінює позицію деяких країн”, - сказала вона.
Стефанішина каже, що у деяких європейських країнах проглядається нерішучість.
“Абсолютна більшість країн підтримує членство України в ЄС. Але щодо статусу кандидата у деяких з них є потреба проговорити якісь питання, хтось має бажання затягнути процес. У нас перелік цих питань складений, ми підготували контраргументацію. І ми — уряд, посольства, громадянське суспільство — працюємо з цими країнами”, - зазначила вона.
Основний гейм-чейнджер — Німеччина, яка впливає на багато країн.
“Тому на Німеччину, а також на Нідерланди (які свого часу не погоджувалися навіть на підписання Угоди про асоціацію) ми протягом цих двох місяців спрямуємо всі свої зусилля”, - додала Стефанішина.
Україна також розпочала предметний діалог з Австрією, у якої неоднозначна позиція щодо просування України у напрямку ЄС, зазначила віцепрем'єрка.
“Є Угорщина… Ми маємо з Будапештом сумний досвід взаємодії в рамках НАТО. І навіть сьогодні, коли готується саміт у Мадриді, Угорщина не готова відступати і продовжує блокувати зустріч на найвищому рівні”, - нагадала Стефанішина.
Є окремі країни, які добре не знають Україну. Це, наприклад, Іспанія та Португалія. З ними ми працюватимемо надінтенсивно, каже віцепрем'єрка.
“Важливо, що є країни, в яких дуже радикально змінилася риторика, зокрема в Італії. Я бачу взагалі цю країну як нового лідера в ЄС поряд із Францією та Німеччиною. Сьогодні прем'єр-міністр Драгі є особистістю, що готова демонструвати лідерство”, – додала Стефанішина.
Вона наголосила, що в України з'явилася нова група країн, окрім Балтійських держав і Польщі, які стали нашими адвокатами, — це Чехія та Словаччина.
Детальніше читайте в інтерв'ю Володимира Кравченка з віцепрем’єркою Ольгою Стефанішиною про шанси України отримати статус кандидата в ЄС у червні та допомогу Євросоюзу у відбудові країни «Рішення про надання Україні статусу кандидата — найкраща інвестиція ЄС в стабільність регіону».