Харківська міська рада у середу, 2 грудня, зібралась на термінове засідання. Причиною поспіху стала відсутність у місті переобраного мера Геннадія Кернеса.
Кернес мав скласти присягу разом із новообраними депутатами міськради, однак він продовжує лікування ускладнень коронавірусу в німецькій клініці «Шаріте». Коли саме мер повернеться додому, на разі невідомо.
«Мер ніби є, але його немає – що робити в такій ситуації, сьогодні екстрено вирішують харківські депутати», - йдеться у сюжеті «ТСН».
На сесію міської ради депутати зібралися у старому складі – невдоволені результатами виборів у Харкові оскаржили їх у суді, і поки виборчком не переробив протокол, новобрані депутати зібратися не можуть.
Тож депутати планують вирішити такі питання: затвердити новий регламент; визначити, хто, крім новообраного мера, може очолювати засідання сесії (із закріпленням у регламенті).
На думку юристів, якщо Кернес не з’явиться на сесії нового скликання, за його відсутності Харковом керуватиме президія. Але депутати проголосували, аби на наступній сесіях обрати головуючого, ним може стати секретар міськради.
«Якщо новообраний мер на першій сесії відсутній, то він відповідно не може прийняти присягу, а значить – ні юридично, ні фактично, ні теоретично він не може внести кандидатуру секретаря міської ради. І то, що ми пишемо в цьому пункті регламенту, то нездійсненно, такого за законом бути не може», - розповів журналістам депутат Харківської міської ради Ігор Черняк.
16 вересня Геннадія Кернеса відвезли з Харкова до Берліна, де його госпіталізували в клініку «Шаріте». З 23 серпня мер не з'являвся на публіці, не записував відеозвернень. За даними ZN.UA, Кернес на тлі COVID-19 переніс інсульт.
Виборчий кодекс каже, що протягом 20 днів після оголошення результатів голосування обраний мер і депутати мають подати в міську виборчу комісію заяву про реєстрацію. Але якщо є поважні причини, тервиборчком може дати (а може і не дати) відстрочку.
За відсутності мера міська рада має право на першій сесії обрати президію з трьох-п'яти депутатів, а потім – і секретаря міськради, на якого тимчасово покладаються обов'язки міського голови. На скільки місяців або навіть років розтягнеться це «тимчасово», залежатиме від політичної волі Києва. ZN.UA вже описувало до кейс Луцька, що роками жив без мера.
Докладніше про ситуацію, що склалася в місті перед місцевими виборами, читайте у спецпроєкті ZN.UA «Країна по поличках. Харків».