Поки в Україні діятиме воєнний стан, Реєстр олігархів ніхто не створюватиме. Про це йдеться у розпорядженні Кабінету міністрів №827-р від 19 вересня, оприлюдненому на Урядовому порталі.
Зокрема, уряд вніс зміни до плану заходів щодо запобігання зловживанню надмірним впливом особами, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархами). Тепер функціонування та наповнення Реєстру олігархів планується розпочати лише через три місяці з дня припинення/скасування воєнного стану.
Хоча раніше реєстр мали створити через три місяці з дня опублікування висновку Венеційської комісії до закону про деолігархізацію. Відповідний висновок опублікували ще на початку червня. У ньому йдеться, що наразі Закон про олігархів не можна розглядати як демократичну відповідь на лихо олігархізації. Вказано, що його важко узгодити з принципами політичного плюралізму та верховенства права, оскільки його потенційно можна використати у політичних цілях. Венеційська комісія зробила висновок, що Закон не слід виконувати в тому вигляді, в якому він є наразі, і що слід застосовувати «системний» підхід.
Верховна Рада проголосувала за відповідний закон у 2021-му. При цьому парламент не дочекався висновків Венеційської комісії. Тодішній спікер ВР та інші депутати звернули увагу на низку юридичних колізій, які стосуються як визначення поняття олігарх, так і органу, який буде їх визначати. Проте у Зеленського заявили, що для переголосування деяких пунктів нема потреби.
Формування реєстру олігархів та імплементація закону про олігархів — одна з умов для вступу України до Європейського Союзу. Свого часу закон був прийнятий поспіхом, в ньому закладені деякі юридичні колізії, а сама імплементація неможлива до остаточного висновку комісії.
Детальніше про те, як закон здатний вплинути на олігархів і справжні мотиви його прийняття читайте в статті Юлії Самаєвої «Закон про олігархів прийнято. Про що він говорить, а про що мовчить».