Якщо Путін таки використає ядерну зброю? The New York Times про те, як може відреагувати світ

Поділитися
Ризик цього незначний, але він є.

Загроза ядерної війни існувала на тлі вторгнення Росії в Україну вже понад сім місяців, а за останні кілька тижнів від неї стало ще важче відключитися. У телевізійній промові президент Владімір Путін попередив, що якщо західні сили поставлять під загрозу «цілісність» російської території, яка, за визначенням Путіна, тепер може включати чотири незаконно анексовані регіони України, — «ми обов’язково використаємо всі засоби, які є у нашому розпорядженні». Він додав: «Це не блеф».

Українська розвідка вважає, що існує «дуже високий» ризик того, що Росія може застосувати так звану тактичну ядерну зброю. Посадовці США стверджують, що ризик залишається низьким і вони не бачать ознак ядерної мобілізації. Але вони набагато більше стурбовані цією можливістю, ніж вони були на початку конфлікту, і почали продумувати сценарії після удару. Про те, як має реагувати світ, якщо Путін таки використає ядерну зброю, роздумує Спенсер Бокат-Лінделл у The New York Times.

«Катастрофічні наслідки»

У відповідь на промову Путіна радник президента Байдена з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що будь-яке застосування ядерної зброї призведе до «катастрофічних наслідків» для Росії, про що він «виклав» у приватному спілкуванні з Москвою.

Якими саме будуть ці наслідки, громадськості не відомо. Одним із варіантів було б, щоб Сполучені Штати відповіли власним тактичним ядерним ударом. Як пише Метью Кроніг з Атлантичної ради, «ядерна відповідь, швидше за все, посилить стримування супротивників, призведе до впевненості союзників і відновить глобальне табу на використання ядерної зброї в майбутньому, продемонструвавши, що країни не можуть використовувати ядерну зброю без тяжких наслідків». В іншому випадку, додав він, «і союзники, і супротивники можуть бути здивовані або відчути слабкість».

Представники Білого дому, однак, місяцями заявляли, що майже немає сценаріїв, за яких США відповіли б ядерною зброєю, і це не дарма: як зазначає Креніг, хоча ядерна відплата США може відновити ядерне табу, вона також може розпочати цикл взаємної ескалації, що закінчується повномасштабною ядерною війною.

Менш віддалені шанси на інші військові відповіді, такі як використання звичайної зброї проти місця, звідки було завдано ядерного удару, або надання українським силам зброї для цього. Колишній директор ЦРУ Девід Петреус нещодавно припустив, що адміністрація Байдена очолить НАТО в колективних військових зусиллях, спрямованих на «виведення всіх російських звичайних сил, які ми можемо побачити та ідентифікувати на полі бою в Україні, а також у Криму, і всіх кораблів у Чорному морі».

Але навіть звичайна військова відповідь – яка, слід зазначити, ймовірно буде проведена без схвалення Конгресу – призведе до прямого зіткнення між Росією та НАТО, «і, отже, створює ризик Третьої світової війни з Армагеддоном, – стверджує Андреас Клут у Bloomberg. – Путін може зробити висновок, що США не готові відповісти ядерною зброєю, і завдати ще більше ядерних ударів».

Економічна війна

Російські чиновники, схоже, вірять, що вони можуть розгорнути ядерну зброю в Україні, не піддаючись високому ризику військової помсти з боку НАТО. «Заокеанські та європейські демагоги не збираються гинути в ядерному апокаліпсисі, – написав заступник голови ради безпеки Путіна Дмітрій Медведєв, – Тому вони проковтнуть використання будь-якої зброї в поточному конфлікті».

Незважаючи на суворість санкцій проти Росії, Еліот А. Коен, професор Школи міжнародних досліджень університету Джона Гопкінса, стверджує, що союзники України все ще мають економічні стріли в сагайдаку. Зокрема, за його словами, США можуть накласти необмежені вторинні санкції на будь-кого, хто веде бізнес з Росією, і вжити заходів щодо конфіскації приблизно 300 мільярдів доларів, які Росія має на рахунках за кордоном. Союзники України також обмежили ціну на російську нафту, щоб ще більше стиснути російську економіку.

Деякі аналітики вважають, що обмеження цін на нафту може бути успішним лише за умови співпраці великих покупців нафти, таких як Китай та Індія, які не приєдналися до запровадження санкцій проти Росії. Однак, якби Путін порушив ядерне табу, це цілком могло б змінитися: «Увесь світ зупинився б», – сказав Джозеф Кірінчоне, ядерний експерт Інституту відповідального державного управління Квінсі.

Деякі аналітики сумніваються, що розширених санкцій і військової підтримки буде достатньо, щоб порушити його або відновити ядерне табу. «Москві вдалося б уникнути застосування ядерної зброї, продемонструвати, що стримування безглузде, і налаштуватися на те, щоб знову застосувати ядерну зброю в майбутньому, – пише Ден Гур, віце-президент дослідницького центру публічної політики Lexington Institute. – Доля Путіна вдома, безумовно, покращилася б. Він заявив би, що він російський лідер, який протистояв Заходу і зійшов із рук, застосувавши ядерну зброю для захисту батьківщини».

Вікно для переговорів закривається. Ядерна детонація відкриє його чи закриє?

Україна «готова до діалогу з Росією», заявив Зеленський минулого тижня, але, додав він, тільки «з іншим президентом Росії». Для багатьох його рішучість є більш ніж виправданою: «Звірства Росії на українських землях, які вони окупували, добре задокументовані, – пише Деніел Фрід, колишній посол США в Польщі. – Вбивства, зґвалтування, викрадення дітей і викорінення української культури – це зошит. Ця реальність має створити високу планку для будь-якого населеного пункту, який віддає українську землю чи народ Росії».

Важко передбачити, чи ядерний удар розірве цей дипломатичний глухий кут чи посилить його. Зіткнувшись із закликами зробити все можливе, щоб запобігти подальшому кровопролиттю та ядерній ескалації, українці могли б обґрунтовано стверджувати, що врегулювання з Росією виправдає нову стратегію імперського ведення війни, яку Путін та інші мають переглянути.

З іншого боку, світ може сприйняти порушення Росією ядерного табу як жахливу та відчайдушну коду її національного занепаду за Путіна: він стане справді глобальним ізгоєм, і будь-яке обличчя, яке він міг би зберегти шляхом деескалації, буде втрачено.

«Більше семи місяців необов’язкової війни знищили російську армію, потопили російську економіку, послабили партнерство Росії з Китаєм, відчужили торговельних партнерів Росії та змусили найкращих і найрозумніших росіян втекти з неблагополучної країни, – пише Девід Вон Дреле у The Washington Post. – Справа для переговорів полягає в тому, що угода може створити простір для Росії для дефляції, а не для вибуху».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі