Офіційні особи США вважають, що ймовірність застосування президентом Росії Владіміром Путіним тактичної ядерної зброї у війні проти України зараз, можливо, є найвищою відтоді, як РФ розпочала вторгнення в лютому, але це все ще малоймовірно, повідомили CNN чиновники, знайомі з останніми даними розвідки.
Розвідувальне співтовариство уважно стежить за будь-якими ознаками, що розрахунок Путіна змінився після того, як минулого тижня російський президент посилив свої погрози застосувати ядерну зброю.
Згідно з джерелами, загроза, безумовно, «підвищена» порівняно з початком року. Протягом останніх місяців США приватно попереджали Росію не робити такого катастрофічного кроку. Наразі немає жодних ознак того, що РФ планує використання ядерної зброї в найближчому майбутньому, і «загальна оцінка ситуації не змінилася», повідомляє джерело CNN.
Декілька чиновників з питань оборони США, які також заявили, що на цей час не бачать ознак переміщення Росією ядерної зброї, вважають, що, ймовірно, Штати можуть виявити рух навіть менших тактичних боєголовок.
Офіційні особи довгий час вважали, що Путін звернеться до ядерної зброї, лише якщо виникне загроза його владі або якщо він побачить «екзистенційну загрозу самій Росії», чим може стати і його поразка у війні проти України.
Деякі військові аналітики вважають, що наказ Путіна про часткову мобілізацію може насправді зменшити короткостроковий ризик того, що він застосує ядерну зброю на полі бою, оскільки це подовжить його здатність вести звичайну війну.
За словами двох джерел CNN, загальне відчуття всередині уряду США, що загроза є більшою, ніж раніше, базується насамперед на риториці Путіна та аналізі його мислення на тлі втрат РФ в Україні, а не на будь-яких конкретних даних про те, що Росія серйозніше розглядає ядерний варіант.
Наприклад, деякі офіційні особи стурбовані тим, що Путін може вдатися до крайніх кроків, щоб захистити окуповану Росією територію на сході України на тлі проведених там фіктивних референдумів, які, як очікується, призведуть до примусової анексії території. Минулого тижня Путін також заявив, що погрози Росії розгорнути ядерну зброю «не є блефом».
Тим не менш, погляд розвідувального співтовариства на розрахунки Путіна щодо прийняття рішень є недосконалим, і численні джерела визнали, що навіть дещо більша ймовірність використання ядерної зброї викликає занепокоєння. Похмурі результати РФ у війні та успіх України в її недавньому наступальному пориві на північному сході залишили Москві меншу кількість варіантів на полі бою.
«Важко точно відстежити, чи/коли він віддасть такий наказ, або як розгортається його розумовий розрахунок», — сказало одне з джерел.
Малоймовірно, що Росія використає «стратегічну» ядерну зброю
Мало хто вважає, що Росія використає «стратегічну» ядерну зброю — боєголовки, які мають вибухову потужність від 500 до 800 кілотонн і призначені для знищення цілих міст. «Тактичні», або «бойові» боєголовки, також відомі як боєголовки «малої потужності» — призначені для використання в на полі бою. Вони мають вибухову потужність від 10 до 100 кілотонн. Але вони все одно можуть бути дуже смертоносними: бомби, скинуті на Хіросіму та Нагасакі в Японії в 1945 році були еквівалентні приблизно від 15 до 21 кілотонн відповідно.
Частина аналітиків вважає, що, можливо, більш важливим є те, як використовується боєголовка, а не її потужність. Деякі офіційні особи, як-от колишній міністр оборони США Джеймс Меттіс, заявив, що відмінність між «тактичною» і «стратегічною» ядерною зброєю умовна. Використання будь-якої з них перетне межу, за яку не виходили з 1945 року.
Офіційні особи, знайомі з даними розвідки, кажуть, що у Путіна є кілька варіантів того, як він міг би застосувати таку зброю. Він може випробувати її в морі як демонстрацію сили і намагання домогтися поступок від Заходу або України. Або ж він може застосувати її в Україні, на полі бою, або в окремому населеному пункті - варіант, який, за словами кількох американських посадовців, миттєво зробить його вигнанцем на світовій арені. Деякі чиновники вважають, що навіть такі країни, як Китай та Індія, перейшли б до ізоляції Росії, якби Путін пішов на такий радикальний крок.
Реакція США залежатиме від того, який із цих варіантів вибере Путін. Відповідь США буде «послідовною», але залежатиме «від того, що вони зроблять», зазначив американський президент Джо Байден, не надавши подальших подробиць.
У своїй промові минулого тижня Путін попередив, що «у разі загрози територіальній цілісності РФ, для захисту Росії та росіян» він обов’язково використає всі доступні системи озброєння, підкресливши, що «це не блеф».
Представники США зазначають, що це не перший випадок, коли Путін погрожує застосувати ядерну зброю з початку війни проти України в лютому, хоча деякі аналітики вважають цю загрозу більш конкретною та ескалаційною, ніж минула риторика президента Росії.
США також намагалися стримати РФ від використання ядерної зброї в публічних попередженнях і зробили це питання темою обговорення на Генасамблеї ООН в Нью-Йорку. Державний секретар США Ентоні Блінкен минулого тижня заявив, що «РФ повинна негайно припинити безрозсудні ядерні погрози».
Раніше повідомлялося, що розвідувальні служби США та їхніх союзників активізують зусилля з виявлення будь-яких російських військових дій або повідомлень, які можуть сигналізувати про те, що глава Кремля Владімір Путін віддав наказ про використання ядерної зброї в Україні.
Також Сполучені Штати розробляють план дій у разі застосування РФ ядерної зброї.