Як лобіст "Газпрому" Райнер Зеле підсадив Австрію на російську газову голку - DW

Поділитися
Як лобіст © Офіційний сайт Кремля
Він лобіював інтереси Москви не гірше за Герхарда Шредера. У ФРН він віддав "Газпрому" газосховища, а в Австрії вклав гроші компанії OMV у "Північний потік-2" та уклав кабальний контракт із "Газпромом".

Широкій публіці Райнер Зеле далеко не так добре відомий, як екс-канцлер ФРН Герхард Шредер. Проте в тому, що Німеччина та Австрія опинилися сьогодні в такій великій газовій залежності від Росії, німецький топ-менеджер і кавалер російського Ордену дружби Райнер Зеле зіграв, мабуть, не меншу роль, пише у статті DW.

Як "друг Путіна" Райнер Зеле підписав кабальний контракт з "Газпромом" і позбавив Австрію 2 мільярди євро

Тим, що раніше називалося "зміцненням енергетичної співпраці з Росією", колишній глава німецької нафтогазової компанії Wintershall, а потім австрійського наполовину державного концерну OMV цілеспрямовано займався довгі роки. Цій же меті Райнер присвятив себе і в ролі багаторічного президента Німецько-російської зовнішньоторговельної палати у Москві.

Але тепер постало питання про досконале розслідування його діяльності. У всякому разі, така вимога багатьох акціонерів OMV - найбільшого індустріального підприємства Австрії, якому за підсумками 1-го кварталу 2022 року довелося списати через бізнес з "Газпромом" збиток у 2 млрд євро.

Зокрема, в результаті фінансування "Північного потоку-2" OMV втратив близько 1 млрд. євро. Крім того, у 2017 році, коли німецька компанія Uniper вирішила піти із спільного з "Газпромом" проекту з освоєння Південно-російського нафтогазового родовища в Західному Сибіру, керований Райнером OMV заповнив "Газпрому" втрату партнера, купивши цей актив за 1,75 млрд євро. Після російського нападу на Україну його також довелося списати.

А в 2018 році Райнер Зеле підписав із "Газпромом" контракт на постачання російського газу до Австрії, причому на неймовірно великий термін - до 2040 року. І в цьому договорі, наголошує віденська газета Kronen Zeitung, навіть немає пункту про можливість виходу з нього "на той випадок, якщо газ на той час втратить значення як енергоносій"

Група осіб, які "розуміють Путіна", цілеспрямовано вкидає Австрію та OMV у залежність від Росії - Герхард Ройсс

Закиди чи навіть звинувачення на адресу Райнера Зеле висунув його попередник – колишній голова правління OMV Герхард Ройс. Він не захотів мовчки спостерігати за тим, як група осіб, які "розуміють Путіна", цілеспрямовано вкидає Австрію та OMV у залежність від Росії. "Ці люди поставили свої особисті фінансові інтереси вище за всяку мораль", - сказав він в інтерв'ю виданню Profi.

Герхард Ройсс стверджує, що в 2014 році (після анексії Криму і початку конфлікту на сході України) велика фракція "розуміють Росію" та "розуміють Путіна" на різних рівнях у концерні та серед його ключових акціонерів виступила за поглиблення економічної співпраці з РФ і за те щоб провідну роль у цьому процесі грав OMV. Тому його, Ройсса, ще у жовтні того року, за дев'ять місяців до формальної передачі повноважень уже запрошеному з Німеччини Райнеру Зеле, фактично усунули від справ, щоб він, зокрема, не заважав переговорам щодо Північного потоку-2.

Сам же Ройсс був проти участі в цьому російському газопровідному проекті і взагалі "не хотів інвестувати жодного центу в Росії", оскільки у 2012 році OMV виявив у Чорному морі біля берегів Румунії найбільше в історії концерну газове родовище Neptun. На його освоєння спільно з американською корпорацією Exxon він і робив ставку, до того ж підтримував проект газопроводу Nabucco для постачання в Європу азербайджанського газу, а 2013 року вирішив вкласти близько 3 млрд євро у розвиток наявних та нових нафтогазових родовищ у Норвегії.

Проте ні з проекту Nabucco, проти якого активно виступала Росія, ні з освоєння родовища Neptun нічого не вийшло, а проти інвестицій у Норвегії розпочалася активна кампанія у ЗМІ із твердженням, що набагато вигідніше отримувати газ із Росії. Після вступу на посаду Райнер Зеле один із проектів OMV у Норвегії продав, інші хотів під час обміну активами передати "Газпрому", але норвезький уряд цього не допустив.

Як підземні сховища газу в Німеччині та Австії спливли до "Газпрому"

До речі, про обмін активами. Віддавши частку в Уренгойском родовищі в Західному Сибіру, "Газпром" натомість отримав від свого німецького партнера значну частину тих активів, які становили власність компанії Gazprom Germania.

Серед цих активів було і найбільше у ФРН та в усьому ЄС підземне сховища газу Rehden. Те саме, яке "Газпром" з літа минулого року тримав практично порожнім, що посилювало в Німеччині побоювання зимового дефіциту палива та гнало вгору ціни на газ. Зараз уряд ФРН, взявши це ПСГ під свій контроль, намагається якнайшвидше його заповнити.

У ході того німецько-російського обміну активами під контроль "Газпрому" пішло й найбільше в Австрії ПСГ Haidach, із заповненням якого минулої зими теж виникли великі проблеми, які не вирішені досі.

Загалом за роки роботи Райнера Зеле в OMV обсяги щорічних поставок з Росії більш ніж потроїлися, внаслідок чого Австрія на початок 2022 року на 80% (!) залежала від російського газу. Для порівняння: залежність Німеччини на той момент становила 55%.

Жодних висловлювань колишнього глави Wintershall та OMV щодо російської агресії проти України виявити не вдалося. Цим Райнер Зеле відрізняється від Герхарда Шредера. Той хоча б заявив, що "війна та пов'язані з нею страждання людей в Україні мають бути припинені якнайшвидше".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі